Brev:
Amning, gråd og sovevaner

Hej Helen
Jeg har en lille søn på 14 uger og kendetegnende for tiden der er gået er at amning har fyldt hele mit liv. Det her med at man ammer hver 3. eller 4. time gælder i hver fald ikke for mit vedkommende. En dag som i dag er det nærmest hver 2. time.
Nu kan jeg jo læse i spørgsmål fra andre kvinder at en del faktisk er i samme situation som mig.
I starten var jeg virkelig i tvivl om, hvorvidt han fik nok og var så usikker på det hele og var ved at gi' op. Men min søster, som er jordemoder, kom med gode råd mm og jeg besluttede at tage det en uge ad gange. Og nu er han pludselig 14 uger!
Det er dog stadig noget der fylder meget i mit liv og i mine tanker og engang imellem overskygger det glæden ved at være blevet mor og jeg blir rigtig ked af det og føler mig virkelig låst fast.
Kan det være at han ikke blir mæt nok når han spiser? Det tager ca en halv time at amme ham og typisk nøjes han med et bryst. Jeg overvejer at supplere med noget erstatning for at minimere antallet af amninger en smule.
Der ud over græder min lille søn ca 1 time til 1 1/2 hver aften og typisk på samme tid. ...
... Jeg tror det skyldes at han blir overtræt - han er nemlig ikke altid god til at sove om dagen. Typisk vågner han ved 6 tiden, for noget at spise og sover 1/2 time.
Så sover han gerne 1 time til 1 1/2 (enkelte gange 2- 2 1/2) ud på formiddagen eller lige over middag. Og så måske en halv time ud på eftermiddagen. Om aftenen sover han gerne ved 20 tiden.
Vi bor i lejlighed og jeg har ikke haft mod på at sætte ham ud og sove alene. Derimod går jeg meget med ham, men jeg synes ikke længere han sover så godt når jeg kører rundt.
Han vil helst ikke falde i søvn af sig selv så typisk sker det at han falder i søvn når jeg ammer eller ved at jeg vugger ham i søvn og så lægger ham ved siden af mig. Men ofte vågner han kort tid efter jeg har lagt ham fra mig.
Ovenstående ting gør at jeg nogle gange føler mig virkelig låst fast - jeg ville sådan ønske at jeg havde et mere stabilt mønster. Jeg har lidt mistet modet på at invitere gæster og tage nogen steder da jeg bare sidder og ammer og dernæst forsøger at få ham til at holde op med at græde.
Er det naturlig at ha' det sådan?
Med venlig hilsen Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Amning og medicin
Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.
Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




