Svar: Dagpleje, hvornår?
Kære Heidi
Der er jo mange meninger om den sag. Nogle mener bestemt at børn skal ud og passes og ikke har godt af at gå hjemme "i mors skørter", hvor andre synes det er en fordel at barnet kan være hjemme.
Nu spørger du jo mig, og jeg synes det må være en fordel for barnet at kunne være hjemme, så længe det ikke er ældre. Indtil børn er omkring 2 år leger de ikke sammen, men ved siden af hinanden. Det betyder dog ikke at de ikke har glæde af hinanden, men at blive passet ude 4-5 timer hver dag eller mere, mener jeg ikke er barnets behov i den alder.
Jeg synes derfor at det lyder som en rigtig god idé at du har din søn hjemme og at han bliver passet af mormor en dag om ugen. De dage hvor du har ham hjemme, kan du så benytte dig af det ...
... tilbud de fleste kommuner har med legestue om formiddagen. At være i legestue et par timer en til to formiddage om ugen, burde dække hans behov for at være sammen med andre børn.
At være derhjemme giver også mulighed for at være med i dagligdagsting. Lige så snart han bliver omkring 1½ år vil han sikkert synes det er interessant at være med til at dække bord, vaske tøj, bage boller, grave med sin skovl i haven osv.
Det der ofte kan være problemet i dag er, at siger man nej til en plads, så ryger man bagest i køen og kan måske ikke få en plads den dag man mangler. Ring til pladsanvisningen og hør hvordan reglerne er hos jer. Det skal jo helst ikke være det der er afgørende for om man holder sit barn hjemme eller ej:o)
Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre