Annonce

Annonce

Brev:

Aftensmaden løber ud i sandet


29. august 2007

Alder:
8 mdr.

Aftensmaden løber ud i sandet

Hej Helen

Vi er løbet sur i aftensmaden, den bliver ligesom aldrig til noget. Sådan har det været længe nu, kan knapt nok huske at der var en tid, hvor det var anderledes.
Vores søn spiser ellers godt i løbet af dagen - både i dagplejen og hjemme i weekenden:

Kl. 6.-6.30 100-200 ml. mme
kl. 7.30 Havregrød med frugtmos
kl. 10 Grød af forskellig art eller ½ bolle
kl. 13 ½ rugbrød m. pålæg
kl. 15 Frugt evt. med A38
kl. 16 Nogle gange lidt mere frugt evt. med A38
kl. 17-17.30 Det samme som os i passende mængde og konsistens
kl. 19-19.30 150-200 ml. mme
- i løbet af dagen får han også mme at drikke til maden, ligesom noget af grøden er tilberedt med mme, men jeg ved faktisk ikke hvor meget han reelt får. (Bryst er han på eget initiativ helt holdt med for lidt over en uge siden!)

Men til aften vil han ikke spise, og han klynker og pylrer og vil helst over og sidde hos mig. Vi forsøger at skiftes til at lave mad, mens den anden er sammen med ham, enten i legehjørnet i stuen eller ude i køkkenet, hvor vi er sammen med den, der kokkerer. Der foregår meget stille og roligt, synes vi, og han virker glad og tilfreds, mens han undersøger alting. Det er som om, at i det øjeblik vi sætter ham i stolen, er den gal.

Nogle gange kan det, at han selv holder en ske, "pacificere" ham lidt, så man kan få et par mundfulde i ham, men på det sidste er det ikke nok længere. Han vil gerne have fingrene i maden, men han forsøger ikke at putte den i munden ...


Annonce

... - moser den bare mellem fingrene. Pincet-grebet er ikke helt på plads endnu, og det at lære at håndtere gaffel ligger noget ude i fremtiden, er jeg bange for.

Jeg tror, jeg har forstået, at sådan er det ofte med børn (at de ikke rigtig har appetit og overskud til aftensmaden), og fred være med det, når de ellers spiser godt i løbet af dagen, men jeg spekulerer på, om han så får nok af det han skal have - det er jo det eneste tidspunkt han får kød og grøntsager?!
Kan vi evt. spise senere - men hvad så hvis det går ud over hans indtag af mme til natten?

Han er i dagpleje fra kl. 7.10 til 15.30, hvor jeg afleverer og far henter - jeg kommer hjem ved 16-tiden. Jeg ved, at han gerne vil være tæt på os (især mig), som han har været adskilt fra hele dagen, og jeg ved han er træt på dette tidspunkt (bliver vækket af middagslur senest kl. 14.30). Ideelt set skulle han have en lille lur midt i aftensmaden, men vi kan ikke finde ud af, hvad der er vigtigst - søvn eller mad?

Jeg har set, at du skriver, at de fleste børn i denne alder kan nøjes med 2 lure om dagen, men altså ikke vores lille, trætte fyr - sådan har det altid været. Desuden har han lige lært at kravle, og ifølge dp er han overalt og i fuld gang sammen med de tre ældre børn dagen lang, så det er ikke mærkeligt, han er træt.

Kort sagt: hvor vigtig er aftensmaden og hvordan får vi noget i ham?

Jeg ved det er en klassiker, men kan vi få den én gang til for Prins Knud?

Med venlig hilsen

Lene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil lige fortælle, at vores datter nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.

Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse.

Så tusind tak!

Mor til pige på 18 måneder


Annonce