Brev:
En måned til Thailand ?

Kære Helen,
Lige et stort TAK for en fantastisk side. Det er så dejligt at kunne rådføre sig på denne måde.
Min kæreste og jeg har altid rejst meget. Østen har været vores svaghed og da jeg fandt ud af jeg var gravid (det var en stor overraskelse og ikke planlagt), var det noget vi begge tænkte over; kan vi så rejse som vi plejer årligt?
Folk omkring har sagt ”bare kom af sted” og vi lurer nu på at tage til Thailand med Emil i HELE december måned. Faktisk har vi allerede bestilt billetter men med afbestilling på. Vi skulle være hurtige ellers var de væk. På det tidspunkt vil han være lige knapt 9 mdr. Jeg vil IKKE tage nogle chancer eller gå på kompromis mht ham.
Jeg ammer Emil og vil blive ved så længe jeg kan. Så det gør det lidt nemmere, altså at have væske ved hånden hele tiden.
Mine spekulationer er følgende;
Flyveturen. Det er jo en meget lang flyvetur. Først et par timer til Wien, så skal vi være i transit et par timer også sent på aftenen begynder den lange tur mod Bangkok. Det er vist ca 10 timer.
Må så lille et barn ...
... overhoved udsættes for det lufttryk, højdeforskel eller hvad det nu hedder?
Så er der MFR vaccinen som han jo vil være for lille til at få. Jeg skal tilføje at jeg i forvejen er lidt ”underlig” ved den vaccine fordi man hører om så meget om sammenhæng mellem MFR og udvikling af autisme. Men man hører også om at der er mange mæslinger i Thailand.
Så tænker jeg på om det er ”smart” at hive ham ud af hans vante rammer i en hel måned. Jeg tænker på varmen, på maden, på hans trivsel et fremmed sted i det hele taget.
Lars siger jeg er en pylder men jeg vil bare ikke have en slem måned og tænker at vi hellere bør vente til han er større. På den anden side vil jeg så enormt gerne, også for Lars og min skyld, bibeholde den livskvalitet vi ser i vores rejser og også gøre det til en del af Emils opvækst og liv.
Vi ved godt at denne rejse vil være anderledes og at vi ikke bare kan bo så primitivt som vi har gjort på vores tidligere ferier. Men det er heller ikke noget problem for os.
Har bare brug for lidt ekspertise på dette område.
Kærlig hilsen
Trine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




