Brev:
Vil ikke tage sin flaske - 3 mdr.

Hej!
Jeg ammer min søn på 12 uger fuldt ud (jeg bruger suttebrik). I lørdags skulle min mand passe ham 4 timer om eftermiddagen. Jeg havde pumpet ud, så min mand kunne give vores søn noget at spise. Meeeennn han ville ikke tage flasken. Min mand prøvede med sprøjte og ske, det blev hurtigt gylpet op igen. Min mand var efterfølgende i tvivl om vores søn havde siddet godt, og om det kunne være årsagen til at han gylpede maden op med det samme.
Så i lørdags gik der 5 timer fra jeg ammede ham sidste gang, til jeg kom hjem. Min mand sagde, at det virkede som om han trives fint, trods der var gået lang tid imellem måltiderne (han var ikke ked af det).
Som sagt ved vi ...
... ikke helt, hvor meget han har fået med sprøjte og ske. Mit spørgsmål lyder: hvordan vi vænnet ham til flasken?
Jeg kunne godt tænke mig at begynde at træne en enkel gang om ugen, så vi vil gerne se om der er mulighed for at løse det. Ellers er det sjældent at jeg skal noget uden ham, men det hænder.
Kan han få mme, hvis det er, så jeg ikke behøver at pumpe ud... Jeg overproducerer med det samme, når jeg har pumpet ud. Så er der mælk i lange baner de næste par dage:-) Jeg har tendens til brystbetændelse (har haft det et par gange) og er rigtig nervøs ved spændte bryster, da jeg hver gang jeg har haft brystbetændelse er blevet rigtig dårlig.
Venter spændt på dit svar...
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





