Annonce

Annonce

Svar: Søvn - 11 mdr.


20. juli 2007

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med jer

Min umiddelbare tanke er at der kan være flere grunde til at jeres dreng har svært ved at overgive sig til søvnen om aftenen.

For det første er der naturligvis dagplejestart som du nævner, at han oplever så meget nyt, som gør det svært for ham at koble fra. Samtidig så har han også en alder nu, hvor han oplever meget mere af verden og er meget mere bevidst om hvad der sker omkring ham, at I f.eks. går fra ham når han skal afleveres og det at vågne op og protestere mod at blive lagt, kan faktisk godt være en protest mod at I får fra ham. Så længe han ligger i jeres arm, så er han godt beskyttet og ved at I er der. I sengen har han ikke styr på at I går.

Derudover så betyder han større mobilitet også at han ikke længere harsamme nærhed og fysiske kontakt i løbet af dagen og derfor søger han dette mere om aftenen når han skal sove.

I kan også overveje om hans middagslure er ...


Annonce

... ved at spille ind. De fleste børn kan i alderen 12-18 måneder nøjes med en lur dagligt, nogle faktisk lidt før. I kan derfor overveje om I skal prøve at ændre lidt på middagsluren (lurene) i løbet af dagen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg vil foreslå jer at I nu prøver at ændre putteritual, så jeres dreng ikke længere får flasken i jeres arm og falder i søvn i armene. Lige nu så sker der det at han vågner, når han flyttes og her virker mælken nærmest som speed, - han når lige at falde lidt ned og tager lige en hurtig powernap, så er mælken god energi og så er han på igen. Prøv derfor om I kan lægge ham i sengen og give ham flaske der, imens I så sidder ved siden af, holder ham i hånden, synger en sang eller lignende. Nærhed og kærtegn men ikke være i favn og dermed undgå flytning fra favn til seng.

Jeg håber at ovenstående hjælper jer lidt videre, nu har I også fået en forklaring:o) Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udslæt - hos børn

Børn kan få mange forskellige slags knopper og udslæt. Det kan være svært at afgøre, om det bare er noget forbipasserende, og hvis du er i tvivl, så kontakt altid lægen. De mest almindelige former for udslæt hos babyer er:

- Ble-eksem: Voldsom rød numse, knopper, og det kan være smertefuldt. Det kan skyldes at barnet ikke tåler det materiale, som engangsbleen er lavet af, og det kan derfor være en fordel at prøve et andet blemærke. Det kan også skyldes, at barnets hud reagerer på...

Læs mere i Babylex

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce