Annonce

Annonce

Brev:

Jubbiiiii- Endelig er der bingo!


18. juli 2007

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Jubbiiiii- Endelig er der bingo!

Kære Helen

Jeg skrev til dig for lidt siden, vedr. at jeg ikke var blevet gravid endnu. Men nu efter at have prøvet i 4 måneder, så er den der! Jeg er bare så glad.

Jeg skulle have haft min mens i søndags, men jeg synes, jeg kunne fornemme, der var noget "galt"- for den kom ikke. Så jeg tog allerede en graviditetstest mandag, og i løbet af kort tid viste den svag posiv, og efter 10 min blev stregen mere tydelig. De sidste par dage har jeg taget to forskellige graviditetstest hver dag, og det har været med det samme resultat.

Jeg ringede derfor til min læge idag, som sagde at det var ligegyldigt, om stregen var svag eller ej, for jeg ...


Annonce

... var gravid, når bare der kom en streg mere frem. Hun sagde, at det nok var fordi jeg ikke var så langt henne, at den kun stadig var svag.

Der var derfor ikke nogen grund til, jeg kom op til hende og fik taget en graviditestest.

Mit spørgsmål er, om det er normalt, at graviditestesten kun er svag positiv på dette tidspunkt og om kan jeg godt regne med, at jeg er gravid ud fra de gravisitetstests, jeg har taget?

Jeg har fået en tid hos min læge den 30 juli - og jeg glæder mig bare sådan.

Ja, man tør næsten ikke tro, at den endelig er der, når nu man har glædet sig så meget!!!!

Jeg glæder mig til at høre fra dig.

Sommerhilsner fra
F

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce