Annonce

Annonce

Brev:

Amning/mælk og urolig nattesøvn


17. juli 2007

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Amning/mælk og urolig nattesøvn

Tak for en god brevkasse – meget nyttig for en 1. gangs mor.
Nu har jeg så lige selv 2 spørgsmål.

Ang. amning, så gider min søn på 10 måneder ikke mere, og det er ok med mig, da han på det sidste er begyndt at bide. De seneste par måneder har jeg ammet ham om morgenen og om aftenen inden sengetid, men det er altså slut nu. Jeg er nu i tvivl om, om han får nok mælk, da han aldrig har villet drikke af sutteflaske (uanset indholdet) ej heller MME (hverken af kop, flaske, tudkop eller lign.) Han drikker pt. sødmælk til morgenmad, til frokost i vuggestuen om dagen, samt herhjemme til aftensmad – han får naturligvis jerndråber.

Det er begrænset, hvor meget mælk han får i maden, da han også er ved at være træt af kartoffelmos og hellere vil have små bidder ”rigtig mad”. Hvor meget mælk skulle han gerne indtage i løbet af en dag??, og er sødmælk det rette, når han nu nægter MME??

Ang. urolig nattesøvn, så har han faktisk været ...


Annonce

... rigtig god til at sove, indtil for et par måneder siden – har i lang tid sovet fra kl. 22 – 7 kun afbrudt af en enkelt amning. Har læst i nogle af dine andre svar, at urolig søvn kan være tegn på motorisk udvikling, og det lyder som om han virkelig udvikler sig i øjeblikket!!! Hver nat er han halvvågen/vågen omkring 15-20 gange, sætter sig op og ”brokker sig” højlydt. Langt de fleste gange kan jeg dysse ham ned med en tår vand og en sut i løbet af et par minutter, men ca. en gang om ugen tager det gerne 1 time at få ro - dejligt når tidspunktet er fra kl. 3-4!!!.

Det er selvsagt noget anstrengende at blive vækket 20 gange hver nat, især da jeg snart skal starte på arbejde igen. Af samme grund sover han stadig i vores soveværelse, da jeg ikke magter at rende ind til ham ”hele tiden”. Nogle forslag??

Kan lige tilføje, at han generelt er en fræk krudtugle, der kravler, står ved ting og har masser af energi.

Slut herfra,
SV

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop

Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...

Læs hele brevet og Helens svar


15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.

Ene tvilling kryber ikke

Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce