Annonce

Annonce

Svar: Udvikling - 14 mdr.


20. juni 2007

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Lise

Det lyder bestemt som om at jeres dreng udvikler sig i fin retning og det lyder helt sundt og alderssvarende det du fortæller.

Jeg ved at han er født 5 uger før tid, men ud fra det du fortæller så lyder det som om at han har indhentet dette nu og hvor er det dejligt. Det har således været rigtig godt alt det du har gjort indtilvidere og den opmærksomhed og stimulation du har givet ham - det har givet pote og det er super.

Som du selv skriver så vil nogle børn begynde at gå før de kravler, at han kommer til at kravle tror jeg dog bestemt, - det er fra vuggende stilling at børn normalt begynder at finde teknikken. Selvom han så måske begynder at gå før han kravler, så fred være med det, så må han så lære sig at kravle lidt senere og det er også helt okay.

Han lyder til at være fint med fin motorisk og det er rigtig godt at han allerede nu er i stand til selv at spise med en ske. Mange børn er faktisk omkring 16 måneder inden de mestrer dette, hvorimod de godt kan finde ud af at bruge en gaffel. Jeg går ud fra at han også spiser med gaffel og med fingrene.

Børn sproglige udvikling er meget forskellig, men også her lyder han alderssvarende. Du må gerne begynde at læse bøger med ham (hvilket du sikkert også allerede gør) og se på billeder af dyr, fortælle ham og lære ham hvad dyrene siger osv. og så kigge på dyrene i naturen. Tag ...


Annonce

... ham med ud og se en hund, få øje på en kat, en hest osv. så han ud over at se billedet i en bog også får fornemmelse for hvor store dyr er i virkeligheden og får koblet 'dyrelyde' på.

Han begynder også at klatre op i møblerne, han kan bygge tårn af 2-3 klodser og begynder også at kunne kaste med en bold. Han kender måske allerede familiens navne og reagerer meget på fremmede lyde, han elsker at være ude, vand er super godt - det er skønt at plaske i badekarret eller at have et kar i haven og en spand, en vandkande og lignende en solrig sommerdag.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Han har stadig behov for kropskontakt og det er vigtigt at du selvom han begynder at bevæge sig så meget omkring selv, fortsat giver ham masser af knus og kram. Tumlelege vil han også elske. Lad ham også være med til at bage, mærke dejen imellem fingrene osv.

Idéer til legetøj kan være: Store klodser, legetøj som skilles ad og samles, kasser til at fylde og tømme, store papkasser til at kravle op i, kravle igennem osv. Hammerbrædt, samlepyramide, bolde, balloner, dukker af forskellig størrelse og helst de lidt bløde slaskeagtige, Tykke farver og stort papir, Spand, skovl, vandkande, puslespil med knopper på brikkerne, Stor fløjte, tromme, musik er sjovt at danse til og en sangbog er også god.

Det lyder som sagt rigtig fint, han lyder til at være en dejlig dreng:o) Fortsat held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Sproglig udvikling - pege og sige ord

Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid velovervejede og medfølende svar. Som førstegangsmor henter jeg megen støtte i din brevkasse.

Mor S - mor til pige på 6 måneder


Annonce