Brev:
Modermælkserstatning - hvor meget? Og dagsrytme

Kære Helen
Så er jeg tilbage igen :0)
Min datter er nu er fulde 11 uger og vejer ca. 3500 g.
Hun får 100% MME og det går heldigvis fint med at spise. Jeg er kommet i tvivl om hvor meget hun må få. Når jeg læser forsk. steder på Nettet siger man 1/6 del af vægten, men min datter kan spise ca. 710-800 ml. på et døgn, hvilket så burde være alt for meget (fordelt på ca. 7-8 måltider).
Jeg spurgte min SP i dag og hun siger at hun må spise
ubegrænset med den alder hun har nu.
1. Hvad er din holdning til dette???
Det tager ca. 15-20 min. for hende at tømme en flaske inkl. bøvsepause og små hvilepauser. Jeg bruger Avent flaskerne med 2 huller.
2. Hvornår ved jeg om jeg skal bruge en ...
... sutteflaske med flere huller?
Vi har ikke rigtig nogle dags-natrytme, jeg tilpasser mig hende mht. når hun melder sig både mht. sult og søvn. I dagstimerne spiser hun ca. hver 3 time og nogen gange hver 2. time indtil kl. 24.00. Om natten kan der gå max. 4 timer mellem måltiderne.
Hun sover meget forskelligt i løbet af dagen, uden nogle faste tider og max ca. 1-2 timer af gangen. Hun elsker bl.a. at sove på armen og små "powernaps".
3. Hvornår bør jeg begynde at lægge/"bestemme" en mere fast rytme for hende mht. både sove og spisetider.
4. Vil du prøve at skitsere et passende forløb svarende til hendes alder.
Glæder mig til at høre fra dig. På forhånd MANGE tak.
Bedste hilsner fra
Jeanette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.
For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.
Tak fra en taknemmelig mor







