Annonce

Annonce

Brev:

Modermælkserstatning - hvor meget? Og dagsrytme


18. juni 2007

Alder:
2 mdr.

Modermælkserstatning - hvor meget? Og dagsrytme

Kære Helen

Så er jeg tilbage igen :0)

Min datter er nu er fulde 11 uger og vejer ca. 3500 g.
Hun får 100% MME og det går heldigvis fint med at spise. Jeg er kommet i tvivl om hvor meget hun må få. Når jeg læser forsk. steder på Nettet siger man 1/6 del af vægten, men min datter kan spise ca. 710-800 ml. på et døgn, hvilket så burde være alt for meget (fordelt på ca. 7-8 måltider).

Jeg spurgte min SP i dag og hun siger at hun må spise
ubegrænset med den alder hun har nu.

1. Hvad er din holdning til dette???

Det tager ca. 15-20 min. for hende at tømme en flaske inkl. bøvsepause og små hvilepauser. Jeg bruger Avent flaskerne med 2 huller.

2. Hvornår ved jeg om jeg skal bruge en ...


Annonce

... sutteflaske med flere huller?

Vi har ikke rigtig nogle dags-natrytme, jeg tilpasser mig hende mht. når hun melder sig både mht. sult og søvn. I dagstimerne spiser hun ca. hver 3 time og nogen gange hver 2. time indtil kl. 24.00. Om natten kan der gå max. 4 timer mellem måltiderne.

Hun sover meget forskelligt i løbet af dagen, uden nogle faste tider og max ca. 1-2 timer af gangen. Hun elsker bl.a. at sove på armen og små "powernaps".

3. Hvornår bør jeg begynde at lægge/"bestemme" en mere fast rytme for hende mht. både sove og spisetider.

4. Vil du prøve at skitsere et passende forløb svarende til hendes alder.

Glæder mig til at høre fra dig. På forhånd MANGE tak.

Bedste hilsner fra
Jeanette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning og lur

Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce