Annonce

Annonce

Brev:

Sovevaner og amning - 5 mdr.


11. juni 2007

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Sovevaner og amning - 5 mdr.

Hej Helen

Jeg er mor til en dejlig dreng på lidt over 5 mdr (29-12) han er en stor "basse" på 9,5 kg og ca 69-70 cm. Han er en glad dreng der pludre, smiler og griner. Han har et dejligt temperament, og han siger klart fra når der er noget han er utilfreds med..-)

Sebastian har aldrig været den store sover, og er nu helt nede på 3 timer og tit mindre:-( om dagen. Har prøvet at kæmpe for mere søvn på alle måder, men det virker til at det er sådan, men nu synes jeg bare at det det meget tit blir til mindre og mindre nogle gange 3x45, kan også vågne op efter 3o min..om natten sover han 12 timer dog afbrudt x mange men vågner dog ikke helt op, men vil at brystet.

Det ...


Annonce

... er blevet til lidt af en ond cirkel, for før i tiden kunne han godt sove 3-4 timer i første træk men nu vågner han 1 x i timen ca og skal hjælpes med at sove vidre;-/

Sebastian får min mælk og er godt igang med skemad han får ca 1 dl x 2 grød og mos med vand..ammes ca /3 time. Han sutter dog ikke så længe mere og slipper mange gange, han er også begyndt at blive rigtig gal, når jeg prøver at ligge ham til, men spiser så nogle gange alligevel så jeg synes det er lidt svært..

Kan du komme med et bud og evt et par gode råd for bedre søvn.. har prøvet med flaske til natten men det gider han ikke, skal jeg blive ved .. tror du han er sulten?

Mange hilsner
Sebastians mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine meget brugbare råd og ikke mindst for din omsorgsfulde respekt for børnene.

Tak fra Pernille
Sophus´ mor


Annonce