Annonce

Annonce

Svar: Legetøj, mad og sol


11. juni 2007

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Signe

Det er helt rigtigt at børn i din søns alder hurtigt bliver trætte af det legetøj de har og har brug for noget nyt. Derfor hjælper det faktisk nogle gange at pakke noget af det væk i kasser, gemme det et par uger og så tage det frem igen og lægge noget andet væk.

Derudover tænker jeg at der sker rigtig meget med din dreng nu og hvis du vil købe nyt legetøj til ham så skal du se efter det som hører til alderen 9-12 måneder. Det er fortsat leg på gulv som er bedst for ham, han skal lære at kravle og bevæge sig hen over gulvet, men det bliver også vigtigt for ham at lære at bruge kroppe mere bevidst og på en anden måde. Han har derfor alderen nu hvor du kan begynde at lære ham at "klappe kage", "ryste på hovedet", "vinke", "vise hvor stor han er" osv. Han vil også elske at lytte til musik og sidde og rokke til rytmen ligesom han vil elske at danse med dig.

Gode ting at lege med kan være:
Bolde i forskellige størrelse, balloner (men pas på hvis de springer), byggebægrer som kan kommes i hinanden og stables oven på hinanden, store klodser, puttekasse, æsker og dåser at komme ting i, paprør til at råbe i og komme ting igennem, køkkenting som f.eks. skåle, skeer, piskeris osv., ting til badet f.eks. plastikflasker, telefon, skubbevogn, trækkedyr, fløjte eller horn til at trutte i, en babygynge hvor man sidder i et sæde og ...


Annonce

... gynger frem og tilbage (det stimulere også balancen), en stor flyttekasse som man kan sidde i eller måske kravle igennem, Store pegebøger med billeder af ting, dyr osv. fra hverdagen, Musik, sange med fagter osv.

Det lyder fint at din dreng spiser ca 1 skive rugbrød, men du må fortsat gerne give ham grøntsagsmos ved siden af eller bruge det som pålæg, så han får lidt som mætter ham lidt mere. Du kan også give ham lidt kogte ærter, majs og lignende ved siden af, som han kan spise med fingrene og øve sit pincetgreb. Det tager dog lang tid at spise selv og at tygge sig igennem, så derfor spiser han ikke længere så meget. Hvis han trives med det, så er det helt okay.

Man kan faktisk godt få solbriller til så små børn også nogen med en slags rem som går bag om hovedet og dermed bedre sidder fast, jeg tvivler dog på om han vil have dem på eller om han ikke flår dem af med det samme.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Giv ham en kasket på som skygger i ansigtet så han får lidt skygge ved øjnene og sørg generelt for at holde ham i skygge, så burde hans øjne ikke tage skade. Hvis det fortsat vier sig at han har meget røde øjne så kan I dog få lægen til at se på det.

Den bedste indikator for at han får væske nok er de våde bleer og at urinen er klar. Hvis urinen er koncentreret og han tisser sparsomt, så er det tegn på at han skal have ekstra væske.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Sproglig udvikling - pege og sige ord

Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce