Svar: Græder ved putning, hvis hun ikke får bryst
Kære Rikke
Dejligt at høre at I nu har fået mod på lidt rugbrødshapsere:o)
Jeg synes også det er godt at du nu har besluttet dig for at drosle lidt ned på amningen, så må vi bare lige se hvordan vi klarer den.
Der er flere ting i det tænker jeg. For det første er der jeres datters alder. Hun er ganske givet i separationsfasen og det betyder at hun har brug for at se jer, for at vide at hun ikke er forladt. Hun har i øjeblikket rigtig meget behov for at vide at I er der og vil naturligt i kraft af sin alder være mere pylret og krævende i forhold til kontakt. Derfor kan det være en lidt svær periode at drosle amningen ned og svært at droppe den inden putning om aftenen. I øvrigt er det ofte denne amning som fjernes sidst, det er den der er sværest at slippe.
Det I skal være opmærksom på er naturligvis at hun ikke begynder at trappe amningen op, at hun ikke begynder at vågne 4 gange om natten for at få bryst. Hvis det handler om at hun i øjeblikket har behov for brystet og hvis hun ikke får det så græder hun ulykkelig og får hun det, så falder hun i søvn på et øjeblik.. ja så ville jeg vælge at give hende brystet. Jeg synes ikke det er nu I skal kæmpe denne kamp - simpelthen på grund af hendes alder.
Det vil være passende med 3 amninger i løbet af dagen: Morgen, eftermiddag og aften eller evt. ...
... morgen, aften og sen aften. Når hun bliver 9-10 måneder så nedsættes amningen til 2 gange dagligt endten morgen og aften eller aften og sen aften.
Måden at gøre det på vil ofte være at fjerne amningen før søvn om dagen så I lærer jeres datter at kunne falde i søvn uafhængigt af brystet. Når hun kan det om dagen, så er det lettere for hende også at lære det om aftenen og så er det lettere for far at komme på banen.
Mit råd er altså at I ikke kæmper en kamp om aftenen, men forsøger en rutineændring hvor hun om dagen ikke skal falde i søvn ved brystet, for derefter at udnytte denne rutine om aftenen også.
Jeg synes forøvrigt at det ville være en rigtig god idé at forsøge at få hende til at sove i egen seng, så far kan få sin seng tilbage:o)
Det er rigtig omsorgsfuldt og dejligt at læse om det I gør hos jer, men det er vigtigt at det ikke bliver styrende for jeres hverdag og jeg synes faktisk det er synd for far at han skal sove i stuen... Så prøv at amme hende, putte hende i seng, - lad far putte, og græder hun igen, så lad mor gå ind, evt. amme igen og så lade hende sove i sin egen seng. Sid evt. hos hende, kærtegn hende blidt, lad hende evt. finde roen på maven eller på siden, berolige hende med kærtegn og på den måde lade hende vide at I er der.
Håber dette giver mening, rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.