Annonce

Annonce

Brev:

Mad med klumper - 11 mdr.


7. juni 2007

Alder:
11 mdr.

Mad med klumper - 11 mdr.

Hej Helen

Siden min datter var syg i marts måned, har jeg ikke kunnet få hende til at spise aftensmad med klumper i. Det gik ellers fint indtil da, dog kunne hun ind imellem spytte det ud. Indtil nu har jeg bare med sindsro set situationen an, da jeg godt ved, børn kan gå et udviklingstrin tilbage, når de er syge, men det lader ikke til, at det bliver bedre med at acceptere klumperne i maden. Faktisk synes jeg, det på seneste er blevet meget værre.

Enkelte gange, når hun er meget sulten, så ryger de fint ned i starten af måltidet, men generelt så sorterer hun allerede fra starten. Det er primært aftensmåltidet, der volder problemer. Hvis jeg giver hende kartoffelstykker eller stykker kød (fx. kyletter), så hun selv kan tage det, så spiser hun det fint, men altså ikke hvis det bliver serveret på en ske. En gaffel heller ikke. Jeg er ikke helt vild med, hvis hun skal spise sin aftensmad med fingrene, men er det løsningen? Eller skal jeg til at blende ...


Annonce

... hendes mad, som jeg gjorde, før hun blev syg (og var stoppet med før det)? Skal jeg stoppe med at mose det sammen - hvornår gør man i det hele taget?

Det skal siges, at hun altid har elsket kartofler og grøntsager, så det burde ikke være det, der er problemet. Jeg synes, hun er småtspisende, men for at du kan danne dig et overblik over, om det er fordi hun er for mæt, så får du lige hendes madplan:

Kl. 7-8: cirka 1 dl øllebrød m. sødmælk, 100 ml mme

Kl. 10.00: 1/4 - 1/2 fuldkornsbolle m. syltetøj, smør eller uden noget

Kl. 11.30: 1/4 - 1/2 skive rugbrød m. pålæg

Kl. 13.30: 1/4 - 1/2 fuldkornsbolle som om formiddagen

Kl. 14.30-15.00: 125 - 150 ml. mme

Kl. 17.00: 100 g. kartofler, 75 g. grøntsager, 25 g. kød - hun spiser aldrig helt op.

Kl. 18.30: 200 g. vælling

Du undrer dig måske over, hvor frugten er henne i alt dette. Svaret er, at hun ikke vil spise det. Heller ikke frugtyoghurt.

Hun er knapt 11 mdr.

Med venlig hilsen
Linda

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar, som kom langt hurtigere end forventet :)

Dejligt, tak
Christina


Annonce