Annonce

Annonce

Svar: Snart et år


1. juni 2007

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Kære Tine og Claus

Nogle børn bruger sut og andre børn gør ikke, nogle børn har et stort suttebehov og andre har et mindre, nogle børn sutter på tommelfinger og andre gør ikke... generelt kan man sige at hvis jeres dreng ikke bruger sut og ikke virker til at have et specielt stort suttebehov, så tror jeg ikke umiddelbart at han vil begynde at sutte på tommelfinger - en garanti er der dog aldrig.

Hvis I oplever at han begynder at bruge sin finger, så vil det være en god idé at give ham en sut i stedet. Simpelthen fordien sut kan man skille sig af med igen, det er lidt sværere med fingeren og derfor kan nogle børn sutte på tommelfinger i årevis. Dette kan få stor betydning for deres tandstilling.

Med hensyn til pottetræning og renlighed, så er det noget børn stille og roligt modnes til. Der er rigtig mange faktorer som spiller ind i forhold til dette og ting tager tid og skal også nogle gange have lov til at tage tid.

Normalt vil børn ikke være i stand til at kunne kontrollere deres vandladning og afføring før de er omkring 3 år gamle. Dette hænger bla. sammen med virkningen af nogle bestemte hormoner i kroppen og når man siger at børn for 30 år siden var renlige i en meget tidlig alder, så skyldes det oftest at mødrene her var rigtigt gode til at aflæse hvornår det var tid at sætte barnet på og at der også var et andet behov, da det var mere besværligt med stofbleer.

Man skal passe meget på med at gøre børn renlige før de er parate til det, ...


Annonce

... det er som sagt en proces som barnet skal være parat til. Nogle børn oplever at vandladning og afføring er som en del af dem selv, - derfor kan de blive helt paniske når de skal aflevere noget i en potte eller på et toilet.

Jeg har den holdning at det er langt bedre at have succes med en tør ble og blive rost for dette end at fjerne bleen og opleve nederlag med våde bukser. Jeg er derfor ikke tilhænger af at man tager bleen for tidligt af, men synes at man i stedet skal prøve at motivere til at barnet kommer på toilettet og at bleen således holdes tør. Hvis barnet så selv siger at det gerne vil prøve at have bleen af, så er det kun fint og den opfordring skal man følge.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Jeres dreng er slet ikke i en alder, hvor han skal begynde at vurdere hvorvidt han skal have bleen af eller ej, han kigger væk, når han laver i bleen men det kan ligeså vel handle om at han gerne vil være lidt i fred og koncentrere sig om at der kommer noget ud af ham. Det er således ikke nødvendigvis et tegn til at du skal skynde dig at få bleen af ham og sætte ham på potten... :o)

Som sagt er de fleste børn omkring 3 år før de viser tegn og et samarbejde om renlighed kan begynde. Han er en dejlig dreng og en kvik dreng - ingen tvivl om det, men det er vigtigt ikke at presse ham til noget som han ikke er parat til. Det er derfor efter min mening bedre at vente til han selv kommer og siger at han er parat.

Rigtig meget held og lykke fortsat og en rigtig god 1 års fødselsdag herfra.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce