Annonce

Annonce

Brev:

Vil pludselig ikke tage brystet


18. januar 2004

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Vil pludselig ikke tage brystet

Min lille pige på lige knapt 4 uger vil pludselig ikke tage brystet. Hun er 3 uger for tidlig født og hun er sukkerbarn (jeg har diabetes). Jeg har haft meget spændte bryster og har flade brystvorter og har derfor været nødt til at bruge ammebrik. Hun starter med den og efter et lille stykke tid har hun ammet uden brikken.

For et par dage siden tog hun det ene bryst uden at starte med brikken. Men pludselig siden i går har hun ikke villet tage fat. Hun sutter kun på spidsen af brystet. Når jeg så sætter brikken på drikker hun lidt og falder så i dybt søvn de næste 3-4 timer. Hun har taget 200 gr på i løbet af 4 dage.

Jeg ...


Annonce

... spekulerer på om hun er overmæt, hun har meget mavekneb. Eller om jeg har spist noget hun ikke kan lide. Men det burde jo ikke vare så lang tid.Eller om hun får for lidt og derfor ikke har kræfter til at amme (typisk sukkerbarn-problem). Men når jeg giver hende lidt i kop spytter hun det ud igen. Så hvad i alverden sker der?

Samtidig kan jeg ikke lade være med at sammenligne med mit første barn, som efter 4 uger kun ville amme med ammebrik. Det gav sig desværre udslag i, at jeg ikke havde mælk nok til hende efter 4 måneder og måtte supplere med allomin.

Jeg krydser fingre for at det ikke sker igen.

Med venlig hilsen
Marianne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselsorlov

I har begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter har I 32 ugers forældreorlov hver, som I frit kan fordele mellem jer. Det er dog kun i 32 uger af jeres...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en god brevkasse. Den har i mange sammenhænge givet mig brugbare svar på de spørgsmål, der dukker op for en førstegangsmor.

De bedste hilsener
Den forvirrede førstegangsmor


Annonce