Annonce

Annonce

Svar: Slut med amning


21. maj 2007

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Hvor er det dejligt at høre at det netop nogle gange bare løser sig helt af sig selv:o)

Din datter har fortsat brug for en del mælk ved siden af sin egentlige mad, men hun kan godt begynde at få lidt af sit mælkebehov dækket via f.eks. en portion tykmælk eller lignende og du kan også tilbyde hende sødmælk af kop. Hvorvidt hun har behov for sutteflasker afhænger altså af, hvor god hun er til at drikke af kop og om det er tilstrækkeligt til at dække hendes behov. Hun skal jo også have sit væskebehov dækket og du kan kun via hendes tissebleer og måde at være på vurdere om hun er helt okay og får, hvad hun har behov for.

I forhold til at hun er 8 måneder nu så vil det normalt være sådan at hun vil drikke 3 flasker mme dagligt, når hun bliver mellem 9 og 10 måneder så kan hun nøjes med to flasker og frem mod et års alderen nedsættes så til yderligere en flaske dagligt.

Ved at give hende 400ml mme så sikrer du hendes jernbehov og hun behøver således ikke jerndråber ved siden af. De fleste børn vil i din datters alder drikke 3 flasker med ca 200ml i ...


Annonce

... hver, altså ca 600ml mme dagligt.

Du kan vælge at give vælling, men du kan også give modermælkserstatning det er helt fint - du gør det, som du synes bedst om. Det betyder ikke så meget med den alder din datter har nu, så har du købt noget, så brug det.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

En plan for dagen kunne se således ud:
Morgen: Flaske
Formiddag: Grød, evt. med lidt frugtmos, vand af kop. Evt. ½ banan eller lignende at sidde med
Frokost: Rugbrødshapsere med grøntsagsmos og smørbart pålæg, lidt rester fra aftensmaden, vand af kop
Eftermiddag: Flaske, evt. lidt tykmælk, frisk frugt, frugtmos, ½ bolle med smør at gnave lidt i.
Aften: Mere og mere familiemad, ris, pasta, kød, fisk, sovs osv. Frugtmos med mælk til dessert, vand af kop
Puttes til natten med en flaske

Hvis din datter er rigtig god til at drikke af kop, så kan det godt være at du helt kan undvære flasken, det må du prøve at vurdere. Flasken skal du jo af med igen når hun bliver godt et år og kan du helt slippe for den, så er det også værd at overveje:o)

Håber ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce