Svar: Vil stadig ikke have modermælkserstatning
Kære Renata
Jeg tænker at det er meget vigtigt at du ikke presser din datter unødigt idet du så kan risikere at hun helt afviser maden og det vil være rigtig uhensigtsmæssigt. Du må derfor stole på at hun tager hvad hun har behov for og de 600-700ml kan godt være acceptabelt (vælling tæller med); men igen skal du se på hendes almene tilstand: Tisser hun, er urinen klar, gode tunge bleer, tager hun på som hun skal, fungerer maven, virker hun glad og tilfreds, sover hun, er hun rolig osv.
Jeg har ikke skrevet til dig at hun skal drikke 800ml ud over maden, jeg har skrevet til dig at hun ikke bør få mindre end 400-500ml mælk, så er hendes jernbehov dækket. Det vil dog være godt, hvis du kan få hende til at tage lidt mere, så hun når op på måske 600-700ml da du så også kan energiberige skemaden og bruge mme i maden. Og derudover kan hun tilbydes vand at drikke. Ved at bruge mme i grød og mos, får hun lidt ekstra og det må så tælle lidt med i mælkeregnskabet, - altså så hun samlet set når op på de 800ml.
Det kan godt være at hun ikke helt gør dette, men så fred være med det, hvis hun trives!
Hendes hårde mave tyder dog på at hun har behov for lidt mere væske, måske du skal tilbyde hende mere vand, hvis du kan få det i hende:o)
En plan for dagen kan se således ...
... ud:
Morgen: Flaske
Formiddag: Havregrød eller lignende, evt. med lidt frugtmos, vand af kop
Puttes til formiddagslur evt. med en flaske eller du kan forsøge at give flasken, når hun vågner af lur i stedet
Frokost: Grøntsagsmos med lidt kød/fisk, vand af kop
Puttes til middagslur evt. med en flaske
Eftermiddag: Flaske
Sen eftermiddag: Evt. flaske
Aften: Grøntsagsmos med kød/fisk, vand af kop, evt. lidt frugtmos til dessert.
Puttes til natten med en flaske
Sen aften: flaske
Nat: Vand
Sålænge hun ikke er ældre end hun er så udgør mælk fortsat en stor del af hendes indtag og således mere end skemaden. De fleste børn vil i 6 måneders alderen fortsat have behov for måske 5-6 flasker i døgnet, i 7 måneders alderen for 4 flasker, i 8 måneders alderen 3 flasker og i 9-10 måneders alderen nedsættes til 2 flasker
Du må vurdere ud fra ovenstående plan hvad der passer bedst - om hun skal have flaske at sove på eller når hun vågner. Som du kan se har jeg nævnt mange flasker her og det er slet ikke sikkert at hun behøver så tit, men du skal bare sikre dig at hun får nok mælk. Det er klart at børn som kan drikke 200ml af flaske hver gang, de behøver ikke så mange flasker som børn der kun drikker 100ml hver gang.
Håber ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.









