Brev:
Søvn igen
Hej Helen
Vi har et problem med vores datter på 5.5 måneder.
Når vi lægger hende i seng om aftenen ca. kl. 21 falder hun godt nok i søvn, men vågner ca. hvert 10. minut og græder. Dette gør hun indtil klokken er 02-03.
Når hun vågner ligger hun og vender og drejer sig - først på den ene side, så på den anden side og lidt på ryggen. Vi prøver at lægge hende på siden, for der falder hun nemmest i søvn. For tiden ligger hun imellem os i vores seng, fordi det er nemmest, når hun sådan vågner hele tiden.
Det er ...
... som om, hun ikke rigtigt kan finde ro. Hun virker ikke 100% vågen, men lader vi hende ligge, græder hun bare højere og højere og bliver helt ulykkelig. Når hun vågner sådan nusser jeg hende lidt og lægger hende på siden, og så falder hun i søvn igen, for så at vågne 10 minutter senere.
Det har ca. varet i 1 uges tid nu. Og jeg ved ikke, hvad jeg skal gøre. Kan det være fordi, hun er ved at få tænder? Om dagen sover hun fint. ca. 4-5 timer i løbet af dagen.
Håber du kan hjælpe os.
Med venlig hilsen
Joan og Viktoria
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Babysvømning
Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.
Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.