Svar: Sove på maven og styrke til at sidde
Kære familien T.
Med hensyn til at sove på maven og risikoen for vuggedød, så er dette især vigtigt i den periode, hvor barnet ikke er i stand til at vende sig selv. Ligeså snart barnet begynder at vende sig, så kan man ikke gøre så meget mere.
Mange børn har det faktisk rigtig godt med at blive puttet på maven og det lyder som om I skulle forsøge dette. Læg ham på maven og hold en hånd på hans krop, stryg ham blidt over håret og hen over ryggen og se om han så vil være i stand til at falde i søvn i sin seng. Når han så har sovet godt et stykke tid og inden I selv går i seng, så skal han alligevel have mælk igen og her synes jeg så I skal putte ham på ryggen. Så når I er der og kan holde øje med ham, så put ham på maven. Når I selv går i seng for at sove, så vend ham om. Vender han sig så selv igen i løbet af natten, så kan I ikke gøre noget ved det.
Med hensyn til at få styrke i ryggen, så får han bedst det ved ...
... at ligge på maven. Når han er vågen skal han være så meget på maven som overhovedet muligt. Det er fra maveliggende stilling at ryg og nakke styrkes.
De fleste børn vil omkring 6 måneders alderen være stærke nok i ryggen til at kunne sidde kortvarigt i høj stol. Du vil kunne se at han holder ryggen rank og lige, når han sidder. Efter 5-10 minutter så falder han sammen i ryggen, ryggen krummer, han falder lidt til siden eller forover og så er han ved at være træt og skal ikke sidde mere, men ned på gulvet og møve rundt igen.
Så det handler altså meget om at se på ham og se hvad han ser ud til at kunne klare. De fleste børn er omkring 8 måneder, nogle lidt før, andre lidt senere, før de er i stand til at sidde selv frit på gulvet. Du må gerne sidde på gulvet med din dreng, men kortvarigt, se på ham og se hvornår han virker træt.
Håber ovenstående hjælper jer lidt videre. Han lyder til at være inde i en god udvikling:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.