Brev:
Skole parathed

Hej Helen.
Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i slutningen af september 2019 i uge 36 og har altid været et følsomt barn, med behov for god/kendt struktur, god søvn samt at have omsorgsfulde voksne omkring sig. Hvis disse betingelser ikke er opfyldt, fornemmer jeg at hendes nervesystem belastes. Det viser sig som regel i at hun går ind i sig selv og ikke ønsker at tale eller også i udbrud med vrede/ked af det hed, hvor hun har svært ved at komme ud på den anden side igen.
Hun er et barn der i løbet af hendes børnehave tid, ikke har fundet “bedste veninden”. Hun har knyttet sig meget til de voksne på stuen, men har også leget godt med de børn der har været på stuen. Men hun har igen nævnt, aldrig haft den her tætte veninde, som jeg har oplevet at mine andre børn har haft. Og jeg sidder med en følelse i maven om at hun sommetider er ensom. For pigerne omkring hende er meget etablerede i deres relationer og åbner ikke op for hende.
Hun er desuden et genert barn og hun er hvad jeg vil betegne som introvert. Hun har ikke modet til at tale/interagere med nye børn som hun ikke kender og hun inviterer heller ikke selv til leg, ved de første møder med nye børn. Hun har brug for at lukke et menneske ind af gangen, for at opleve tryghed og derefter tage flere ind.
Rent kognitivt er hun godt ...
... med og er interesseret i både tal/bogstaver og har et stort ordforråd på både dansk og engelsk. Men hun har desværre også et stort behov for at være perfekt, så hun tør ikke altid at tegne i “offentligtheden” i frygt for at hun tegner udenfor stregerne.
Vi har talt med hende om at det er vigtigt at man selv henvender sig til børn og at man skal turde fortælle hvad man hedder, når folk henvender sig. Og jeg ved at hun gør hvad hun kan, men det er svært.
Så jeg er meget bekymret for om hun/hendes nervesystem er klart til de krav som der bliver stillet socialt og følelsesmæssigt fra skolens side. Børnehaven fortæller at de ser hendes udfordringer som en del af hendes personlighed og de synes at det er synd at skole udsætte hende. Men det er også synd at placere hende i en skoleklasse, hvis hun ikke kan få den rette hjælp til at komme ud og etablere relationer. For jeg er af den optik, at man ikke kan lære, hvis ikke man trives.
Hvad vil du anbefale os at gøre?
Skal vi udsætte hende, gå i dialog med hendes kommende klasselærer allerede nu eller kan vi gøre andet.
Min mavefornemmelse fortæller mig at hun er rigtig sej og holder på sig selv når hun er ude, og reagerer hjemme. Og hvis hun fik den rette hjælp til at få et stærkt og trygt venskab, så ville meget blive lettere for hende.
Kærlig hilsen
Mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. september 2025 | Diverse | 6 år
Flytteovervejelser og skolestart/skifte
Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...
Viden om børn:
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte





