Brev:
Putning af 14 mdr. dreng

Hej Helen
Jeg skriver til dig igen, da dine tidligere råd har været meget brugbare.
Jeg fik råd om at lære vores søn at falde i søvn selv inden flytning, vuggestue m.m. Vi gjorde det i juleferien. Første dag tog det ½ time, dagen efter 3 kvarter og derefter 15 min, han får sin flaske, kommer op at bøvse, mens jeg synger en lille godnatsang, så bliver han lagt i seng og jeg siger godnat og sov godt. Så kalde han på os, ca. hver femte minut fordi alle sutter er smidt ud af sengen. Vi er derinde to-tre gange og så sover han.
Han sover på værelse med storebror, som nu bliver derinde hele natten efter han fik at vide, at han måtte komme ind til os hvis han blev ked af det.
Nu er der bare det at lillebror ser at storebror kommer ind om morgenen og han vil gerne med, men kan ikke ...
... selv komme ud af sengen. Så pillede vi tremmerne af sengen, så den lille kan følge den store, men øv øv øv, for nu står han jo også ud af sengen, når han skal puttes. Her til aften kom han rendende hver gang han var lagt, storgrinende, fordi det bare var en sjov leg, at blive puttet og stå op igen.
Efter knap to timer, satte vi tremmerne i igen og efter et kvarter, hvor han var meget ked af det, fordi han var både sur og træt, så sov han.
Men hvad nu, er det hele ødelagt, tror du vi skal starte forfra med at falde i søvn selv, var det forkert at sætte tremmerne i igen.
Vi ved ikke helt hvordan vi skal tackle det nu.
Vi er vist mest til at vi venter med at tage dem af igen til han er lidt større og blevet helt super til at lægge sig til at sove.
Vi glæder os til at høre dit svar.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Ufrivillig natlig vandladning
Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.
1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.
2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S





