Annonce

Annonce

Svar: Hvordan kommer jeg i gang med skemad?


12. maj 2007

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Rikke

Velkommen til, du er bestemt ikke den eneste bruger fra Spanien:o)

Jeg vil lige begynde med at fortælle dig at du på sundhedsstyrelsens hjemmeside: www.sst.dk kan downloade bogen "mad til spædbørn og småbørn" som indeholder opskrifter og de danske anbefalinger omkring skemad og familiemad. Det vil være rigtig rart for dig at kunne læse, hvad det er vi anbefaler i DK.

I forhold til din datter, så lyder hun jo til at stortrives på din mælk og der er i princippet ikke grund til at give hende vælling. Vælling hører til det man kalder for tilskudsblanding og er i princippet det samme som en tynd grød. Når man ammer så meget som du gør og din datter trives så godt på din mælk, så kan du ligeså godt gå igang med grøden.

Du kan begynde med ris, majs, hirse og boghvede grød. Du kan lave det selv og du kan evt. malke lidt af din mælk ud og bruge dette i grøden eller du kan bruge modermælkserstatning. Du finder opskrifterne i sst.´s bog.

Da din datter spiser frugtmos et par gange dagligt uden problemer, så kan hun jo umiddelbart godt finde ud af det med skeen og teknikken med at føre maden tilbage til svælget og synke. Jeg tænker derfor at du skal forsøge at lave grøden i nogenlunde samme konsistens som frugtmosen. Lav f.eks. en risgrød, den er meget lind og blød i konsistensen og tilsæt så lidt frugtmos, af det hun kender, som topping.

Når hun kan spise en dl. og det går rigtig godt, maven følger fint med osv. så kan du begynde at øge hende til 2 gange dagligt. Det er bedre at hun spiser 3/4 dl 2 gange dagligt end 1½ dl. en gang dagligt, selvom det mængdemæssigt giver det samme. Ved siden af kan du give hende vand af kop. Når du begynder at tilbyde hende skemad to gange dagligt, vil det være rigtig godt at grøden gives f.eks. til frokost og grøntsagsmos gives om aftenen. Gode grøntsager til start er kartoffel, blomkål, gulerod, broccoli, squash.

I hjemmelavet mad tilsættes en tsk. fuld fedtstoft og det er godt at variere imellem de forskellige typer fedtstoffer - smør, olie, plantemargarine, diverse blandingsprodukter osv.

Med hensyn til at hun slår ud i ansigtet, så er der nogle børn som får det der hedder kontakt allergi. Det har ikke noget med overfølsomhed eller allergi som sådan at gøre, det handler om at barnets hud reagerer på maden. Du kan forebygge lidt ved at smøre lidt vaseline eller salve omkring din datters mund inden du giver hende grød, eller ved at du er ret hurtigt med at tørre hende med en ren fugtig klud i ansigtet, når hun er færdig med at spise.

Med hensyn til en dagsplan, så tænker jeg at det vil være udmærket hvis I forsøger at putte jeres datter til lidt mere faste tider. Hun sover meget længe om morgenen og det ...


Annonce

... er naturligvis rigtig dejligt, og det er klart at når hun sover fra ca 19.30 om aftenen til 8.30 om morgenen - ialt 13 timer, så sover hun ikke særlig længe i løbet af dagen. Gennemsnitligt vil børn i hendes alder have behov for omkring 15 timer i døgnet og det får hun - hun bliver altså dækket ind.

I skal derfor overveje om det er vigtigt for jer at hun både sover aften og morgen (ikke alle er så privilegerede) eller om det betyder mere at hun tager et længere stræk i løbet af dagen. Hvis I prioriterer lidt mere søvn i løbet af dagen, så vil det være en god idé at vække hende om morgenen, så dagen starter lidt tidligere end nu.

Samtidig skal I så forsøge at putte hende lidt tidligere end I gør nu, hvilket hun måske også vil have behov for hvis hun er blevet vækket. I skal dog altid overveje hvilken 'kamp I vil kæmpe' - det kan være farligt at ændre på noget som faktisk fungerer og med tiden, så plejer barnet at ændre sine søvnvaner stille og roligt af sig selv... men I skal naturligvis sikre op om at hun fortsat får gode rutiner.

En plan for dagen kunne se således ud:


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Morgen 7: Bryst
Formiddag 9.30: Ammes og puttes til formiddagslur, sover 1 times tid, måske 1½ time
Frokost 11.30-12: Risgrød med lidt frugtmos, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur ca kl. 13, sover gerne et par timer.
Eftermiddag 15.30-16: Ammes
Aften 18: Grøntsagsmos, evt. lidt frugtmos til dessert, vand af kop
Ammes og puttes til natten kl 20
Sen aften 23-24: Ammes
Nat: Evt. amning - de fleste børn vil efter 6 måneders alderen kunne undvære mælk om natten

Det er helt okay at jeres datter ammes og falder i søvn. Hun er endnu ikke særligt gammel og jeg tænker at det skal du nok få hende lært. Det vil dog være en god idé at du forsøger at flytte hende fra din favn og væk fra brystet før hun falder helt i søvn. Det er vigtigt at hun lige når at følge med at hun flyttes og at hun således lærer sig at sove videre uden brystet i munden.

Se og lyt til hendes vejrtrækning, hendes øjne. Prøv at lægge hende fra dig, når du fornemmer at vejrtrækningen er blevet roligere, langsommere og når du kan se at hun er lige ved at falde i søvn og endnu ikke sover tungt. Stille og roligt putte hende fra din favn ned i egen seng. Det kan være en fordel at hun er svøbt under amning og at hun fortsat holdes svøbt, når du lægger hende fra dig. Måske vil hun tage imod en sut. Stå lidt ved hende, hold dine hænder roligt på hende, så hun fornemmer at du stadig er der. Lad dine hænder have lidt vægt på hendes krop, så der er lidt tyngde, vug hende blidt imens hun ligger ned, stille og rolige, rytmiske bevægelser.

Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Rød numse

De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.

For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.

Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak igen for dine svar, jeg bliver så meget klogere :-).

Du rammer så præcist!

Glad påske til dig :o)

Mor til pige på 2 måneder


Annonce