Annonce

Annonce

Svar: Mængde skemad og MME


8. maj 2007

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Elin

Jeres plan for dagen ser rigtig fin ud og hvor er det dejligt at I har to så dejlige børn som spiser så godt:o)

En mælkemængde på 750ml er lige efter bogen og helt passende i forhold til at børnene nu er 6 måneder gamle. I takt med at de bliver ældre, så vil det være udmærket at I begynder at nedtrappe flaskerne lidt således at der stille og roligt bliver plads til mere fast føde - men fortsat er mælken jeres børns hovedindtag.

I 7 måneders alderen vil de fleste børn kunne nøjes med 4 flasker mme dagligt, stort set svarende til det jeres børn får nu. I 8 måneders alderen nedsættes dette til 3 flasker dagligt (morgen, eftermiddag og aften) og i 9-10 måneders alderen nedsættes til yderligere 2 flasker dagligt. Her vil det være fint hvis barnet får de 400-500ml, som er nødvendigt for at jernbehovet bliver dækket.

Når de bliver 8 måneder så vil de fleste børn være i stand til at tygge rugbrødshapsere, godt kogte pastaskruer osv. og de vil herigennem blive bedre og bedre til at tygge. En bolle med smør og lignende plejer derfor at være en god idé omkring 9 måneders alderen.

Dine børn spiser rigtig ...


Annonce

... fint i forhold til deres alder og det lyder bestemt ikke som om de får hverken for meget eller for lidt af det ene eller det andet.

Gnaveting kan også være et lille blomkåls eller broccolihoved som er kogt, men naturligvis under opsyn. Et stykke agurk kan bruges, et bær som f.eks. jordbær eller det kan være et stykke modent pære. Æble sætter sig let galt i halsen det er meget hårdt. Et stykke appelsin som man kan side og sutte lidt saft ud af kan nogle børn også godt lide.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Med hensyn til jeres datters vane med at ligge ned, så lyder dette helt uproblematisk og jeg synes bare I skal lade hende falde i søvn på denne måde, hvis det fungerer. I skal dog (som du selv skriver) være opmærksomme på at hun ikke bør ligge fladt ned og få flaske på grund at ørerne - det kan påvirke det eustatiske rør i øret og være medvirkende faktor til mellemørebetændelse. Læg derfor en pude eller lignende ind under madrassen i hovedenden, så hun ligger eleveret med hovedet. Hun må ikke ligge med hovedpude, så det er selve madrassen du skal lægge højere i hovedenden.

Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce