Annonce

Annonce

Brev:

Tanker vedr. pasning i dagpleje


8. maj 2007

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Tanker vedr. pasning i dagpleje

Hej Helen

Indenfor de næste par måneder skal min datter starte i dagpleje. Hun vil på det tidspunkt være ca. 1 år.

Objektivt set kan jeg godt se, at det bliver godt for hende at komme ud mellem andre børn og spejle sig i dem. Hun er meget eventyrlysten og social. Men subjektivt set, så har jeg det frygteligt med det - også selvom jeg et eller andet sted også glæder mig til at komme på arbejde igen.

Hun er vores første barn, og det er sikkert det, der skinner igennem, men jeg er dybest set overbevist om, at dagplejemoren sikkert er en ond person, der ikke tager hånd om mit barn. Jeg er selv lærer og ser, hvad der sker, når børnene vokser op i et miljø, hvor alt drejer sig om dem, og det er heller ikke det, jeg vil skal ske for min datter. Men jeg er bekymret for, om dagplejemoren nu giver omsorg nok, om hun lader min datter græde i lang tid, om hun slår mit barn. Ja, snart sagt alt fra "små" ting som disse til store ting som pædofili.

Jeg er ved at gå til ved tanken om, at en anden skal opleve meget med hende første gang, og at hun vil knytte sig til hende - omvendt vil det jo også være en katastrofe, hvis ikke hun gør. Men ...


Annonce

... tænk nu, hvis min datter får et tættere forhold til dagplejemoren end til mig.

Jeg har aftalt med min arbejdsplads, at jeg ikke skal arbejde fuldtid og forsøger at få det arrangeret således, at jeg kan få en ugentlig fridag. Min mor vil passe hende en dag om ugen (ikke min idé - hun vil bare gerne være tæt på sine børnebørn). Så maksimalt set skal hun være i dagpleje 4 dage om ugen. Så hvorfor er jeg så bekymret?

Jeg kan slet ikke overskue at skulle arbejde igen. Jeg har jo ikke et 8-16 arbejde - på papiret i hvert fald - nogle dage møder jeg sent, andre dage får jeg tidligt fri. Skal jeg så putte hende i dagpleje de timer, jeg er væk, eller gøre det regelmæssigt og overskueligt for hende ved at sende hende af sted samme tid/tidsrum hver dag?

Jeg tænker jo også lidt på den forberedelsesbyrde, der er, som lærer. Skal jeg få det overstået, inden hun kommer hjem eller forberede mig om aftenen, når hun sover - hvilket vil gå ud over tiden med faren, der i forvejen er meget knap pga hans lange arbejdsdage?

Jeg ved godt, du ikke kan give mig et løsningsark til alt dette, men nu fik jeg da i det mindste luft!

Med venlig hilsen
Linda

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce