Annonce

Annonce

Brev:

Nan2 istedet for nutramigen? Og sove og spisevaner


7. maj 2007

Alder:
6 mdr.

Nan2 istedet for nutramigen? Og sove og spisevaner

Kære Helen

Min datter er 6½ mdr og hun ammes stadig ca. 6 gange i døgnet. Hun begyndte på skemad en uge før hun blev 5 mdr. Men først da hun var 5½ måned kunne man tale om, at hun fik et rigtig måltid om dagen……inden for den sidste uge er dette nu oppe på 4 måltider dagligt, hvor hun spiser ca. 1 dl. Hver gang….nogle gange lidt mindre. Hun drikker ca. et snapseglas vand dertil.

Da min mand er allergisk, har hun fået nutramigen i grøden og mosen……det er hun ikke glad for og hun nægter at spise mosen når nutramigen er i. Hun vil heller ikke drikke det ved siden af. Hun kan godt spise grøden med lidt nutramigen i ….men kun ca. et mål……..ellers bliver smagen for gennemtrængende.

Mit spørgsmål nu er så: Når hun nu er 6½ mdr. er det så ok at supplere med Nan2 (flydende og koldt) til maden halvdelen af gangene…i stedet for vand…og så lade være med at bruge nutramigen??

Jeg ved ikke hvor meget mælk hun jo får hos mig…men hvad så når jeg trapper mere ud af ammningen…og hvornår synes du jeg skal sætte antal ammninger ned? Skal hun bare have nutramigen…..og kan jeg så søde grøden med lidt mere frugtmos så smagen ikke er så gennemtrængende?? Eller er det en dårlig ide?

Hendes dage kan variere meget, men ser pt. Ca. (dvs. de sidste par uger) sådan ud(plus minus):

5.00/6.00: Hun vågner

7.00: Hjemmelavet havregrød, med hjemmelavet frugtmos + vand
-ammes
8.00/8.30: formiddagslur (sover ca. 1-2 timer)

10.00: gulerodsmos (er ...


Annonce

... først lige blevet glad for mos de sidste 2 dage…gullerodsmos er et hit)+vand
-ammes
12.30: eftermiddagslur. Ca. 1 time

14.00: fuldkornsgrød+vand
-ammes
16.45: gulerodsmos+vand
-ammes

18.00/18.30: Puttes til natten…..hun har den sidste uge kun sovet 2 gange om dagen…er lidt mere pylret sidst på dagen, men kan ikke sove før dette tidspunkt. Hun vågner kort efter ca. ½ time. Hvis vi tager hende op her, vil hun først i seng ved 21/21.30 tiden. Hun får sutten og sover videre, men har mange småopvågninger de første timer.

23.00: ammes

4.00: ammes

Er vores tidsplan helt hen i vejret? Er det bedst at hun først kommer i seng kl. 20? …med henblik på senere? Og skal dette gøres ved at prøve at prøve at vente lidt længere tid med at lægge hende til at sove om dagen? Vi har det fint med at hun vågner tidligt, men ville synes det var rart hvis hun kunne springe ammningen kl. 4 over…..

Vi spiser ikke middag kl. 16.45, så jeg prøver at spise når hun spiser tidligere på dagen…..er det noget der regulere sig selv? Hun kan ikke rigtig tygge rugbrød eller mad med klumper…..hun får det hele tiden galt i halsen. Er det normalt…skal vi vente lidt? Hun sidder ofte med et stykke agurk og vi er lige begyndt at lade hende sidde med lidt rugbrød, men man skal kigge på hende hele tiden, for hun får det nemt galt i halsen.

Ved godt det var mange spørgsmål, håber du kan hitte rundt i det.

På forhånd tusind tak for hjælpen.

Mange hilsner Gitte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Flaskegivning

Når du giver dit barn flaske, så er det vigtigt, at du gør det til en hyggestund for jer begge. Det er vigtigt, at du sidder godt, og det er vigtigt, at dit barn har kropskontakt, når det spiser. Derfor er det rigtig godt, hvis du kan sidde med dit barn i din favn og ikke lader barnet ligge alene med flasken.

Når du sidder med dit barn i dine arme og giver barnet flaske, så sørg for, at barnet en gang imellem får en pause, hvor det har mulighed for at komme af med en bøvs. Sid...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce