Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke sidde ved bordet og spise


29. april 2007

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Vil ikke sidde ved bordet og spise

Hej Helen

Vores søn Christian har svært ved at sidde ved bordet og spise. Jeg tror at han måske keder sig?

Han er nu 14 måneder og spiser stort set alt, men efter kort tid i sin stol, så startet balladen. Han rækker ud efter alt muligt andet end maden, og bliver meget hurtigt utilfreds, og vil ikke spise. Han bliver sur og utilfreds, og smider rundt med maden – den lander alle andre steder end i munden. Det gælder stort set al slags mad, vi serverer, og det gælder alle måltider.

Vi har prøvet med alle mulige former for aktiviteter, og opmærksomhed får han også nok af.

Det er ikke ...


Annonce

... fordi han ikke er sulten – for sætter vi ham på gulvet og lader ham kravle rundt, så kan vi gå og give ham maden i små bidder. På den måde kan han spise en hel del.

Han er ikke steget i vægt de sidste 4 måneder, og har haft en del sygeperioder, hvor han ikke har haft så meget appetit, så derfor vil vi gerne have lidt i ham. Desuden er det rigtig irriterende med al den ballade ved måltiderne. Det er bestemt ikke særlig hyggeligt.

Kan du give nogle gode råd til, hvordan vores måltider kommer til at gå bedre, og hvordan vi får bedre styr på vores lille ”terrorist”?

Hilsen
Christians mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce