Annonce

Annonce

Svar: Ked om natten


24. april 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anne

Din søn er nu i det der hedder separationsfasen og det betyder at han lige nu er igang med at blive mere selvstændig og øve sig i at være lidt mere fra jer. Fra at sidde på skødet sidder han nu mere ved jeres fødder og sidder lidt væk fra jer, han kryber hen af gulvet og begynder måske snart at kravle, ser tilbage på jer, tjekker at I er der, kommer hen - skal 'tankes op' lige have en knuser - tør at bevæge sig lidt væk igen osv. Det er en proces.

Det betyder også at han nu oplever verden større end tidligere, at han er meget bevidst om at I går fra ham, at han har brug for at se jer for at vide at I er der, at han oplever mere og at ting er svære for ham, hvilket giver ham en frustration og gør at han så igen drømmer mere og dermed også sover mere uroligt. Tingene hænger jo sammen.

Med hensyn til at være ked at det, når han skal sove eller vågne op og være ked af det, så handler det altså om at han lige nu har rigtig meget brug for at vide at I er der. At han har brug for at se jer for at vide at I ikke er forsvundet, at han ikke er ladt alene tilbage.

I denne alder er det derfor rigtig vigtigt at man ikke bare forlader sit barn, man kan godt gå men ikke ret længe af gangen - jeg plejer at sige max 3 minutter. Det er ofte en god idé bare at sidde hos barnet, ikke for at underholde, men bare for at betrygge og berolige, kærtegne ham ...


Annonce

... lidt, holde ham i hånden - på denne måde lykkes det nogle gange at barnet falder i søvn på 15 minutter og på en rolig og god måde og når barnet så vågner af en drøm, så hjælper man med at skifte stilling, gentager de samme kærtegn, sidder lidt hos barnet osv. og betrygger barnet i at det er okay.

Det er fint at han så vidt muligt falder i søvn på en god måde, men når han så vågner efter et par timer, så skal I ikke være forlænge om at vise jer og I skal forsøge at gentage det ritual som virker for at få ham til at sove, når han bliver puttet.

Med hensyn til ørerne, så er det rigtig godt at få dette tjekket, for det gør ondt. Jeg tror dog ikke der er tale om øreproblemer her, men mere om at det er en alder, en fase som jeres dreng er inde i.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Når du ammer din dreng, så føler han sig 100 pct tryg, så er han så tæt på dig som han overhovedet kan komme. Men det betyder også at du skal passe meget på at han ikke begynder at spise igen om natten. Prøv derfor om du kan berolige ham uden brystet og kan du ikke det, så må brystet til, men gør det så kortvarigt som muligt, så han kun lige beroliges og får trygheden men ikke får lov til at mætte sig i mælk.

I kan overveje om fat er nødt til at tage over, hvis amningen bliver for meget, men lige nu lyder det som om at det er okay.

Håber I kan bruge mine tanker lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce