Annonce

Annonce

Brev:

Overvægt, sko, tænder og solcreme


17. april 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Overvægt, sko, tænder og solcreme

Har lige lidt forskelligt.

1. Sundhedsplejersken har været her for sidste gang. Hun mente vi skulle passe på at Frederik ikke blev overvægtig, og at han skulle have letmælk og at alt grød skulle laves på vand uden ekstra fedtstof, og at han skulle have vand til måltiderne. Desuden skulle jeg fjerne en flaske. Det syntes vi ikke kan passe og er ikke meget for. Hans dag ser sådan ud uden at ændre noget:

kl 7 vågner, 1½ dl havregrød eller øllebrød med sødmælk af kop
kl 8 ½ bolle eller et stykke rugbrød at gnave i mens jeg spiser, han samler selv små stykker op og putter i munden. vand af kop
kl 9.30 en flaske mellem 150 og 200 ml
kl 10-13 sover i barnevognen
kl 13 1 stk rugbrød og ½ stykke grovbrød, med smørbart pålæg og ½ dl grød fra morgenen af vand af kop
kl 15 1½ dl yoghurt og frugt/brød stykker vand af kop
kl 16 100-200 ml flaske
kl 16-18 sover i barnevognen
kl 19 det vi får (der er ikke noget han ikke kaan lide) sødmælk af kop
kl 21 flaske 200 ml
21-7 sover

Han spiser godt ja ...


Annonce

... og vejer 10,2 kg og er 78 cm men han har ingen elastikker, hans bukser er for stor i livvidden i str 74 men alt for korte i benlængden. Han er jo meget aktiv, kravler overalt, skubber rundt med gåvognen, render rundt om møblerne, og tager os i hånden og vil gå en tur, så der er altid gang iden, han kan sågar stå selv i over 15 sekunder midt på gulvet før han sætter sig. Så vi syntes ikke vi skal skære ned på fedt og mælk han er jo kun 8½ mdr. Er det forkert af os???

2. Skal han til at have nogle bløde sko med høje vriste? Han skal jo snart til at med ud, er bare ikke rigtig for de der hårde såle der er når de kommer i hans str. (str 21)

3. Han har fået de 2 forreste tænder i undermunden, men ikke i overmunden, men her har han fået de 2 ved siden af, er det normalt?? Syntes altid fortænderne kommer først, og der er ingen tegn på at de er på vej.

4. Hvilken solcreme skal vi bruge, kender du nogle mærker uden skadelige stoffer og hvor høj faktor???

Til sidst vil jeg sige tak for en super god side

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hofteklik

Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.

Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce