Annonce

Annonce

Brev:

Frustreret mor


22. marts 2007

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Frustreret mor

Kære Helen

Jeg har fulgt din brevkasse i lang tid, uden selv at benytte mig af den, men nu tror jeg at jeg har fundet modet til at skrive til dig.

Min datter er godt 15 mdr. og har ikke altid haft det lige godt, heldigvis kun små problemer såsom hold i nak og ryg fra fødselen og et par gange siden. Hun er øre barn og fik dræn i der hun var 11 mdr. efter at vi ikke kunne få hende til at spise i 2 mdr.

Nu syntes alt til at være i orden, men jeg er meget i tvivl om at vi har forkælet hende for meget. Det tror jeg at vi har, jeg er meget slem til at give ørerne skylden hvis der er det mindste og så får hun det lige som hun vil ha det, så efterhånden er serviceniveauet blevet noget højt, hun kræver at vi er sammen med hende hele tiden når hun leger, hun går ikke endnu, og hvis vi så ikke lige kan gå med hende altså støtte hende hele tiden bliver hun meget frustreret. Hun har en gå vogn men vil ikke bruge den.

Hvis dagplejemoren giver sig tid til en af de andre børn og ikke lige hende, skal hun ...


Annonce

... nok fortælle det. Hun har haft utrolig svært ved at spise, så her er jeg nok også for blød, hvis hun begynder at smide maden på gulvet, tager jeg tallerkenen fra hende, det rager hende en pind så holder hun bare op med at spise. Så bliver jeg blød om hjertet og tilbyder hende noget igen.

Hun spiser kartofler, pasta og nogle enkelte grønsager men vi kan ikke få hende til at spise kød. Til frokost vil hun helst have tørt rugbrød, hun er meget skeptisk når hun skal smage noget nyt. eks. jeg anretter en tallerken med kartoffel, agurk og evt kylling i tern. Så starter hun med at tage kyllingen op og lægge den på bordet, og så spiser hun det andet, hvis jeg så spiser af det og tilbyder hende det igen siger hun bare nej og vender hovedet væk. På denne måde bliver hun en meget kræsen pige.

Vi har jo nok været meget eftergiven, da hendes verden har været præget meget af sygdom.

Håber du kan følge mit brev, og evt gi mig nogle gode råd om hvordan jeg skal opføre mig som mor.

Med venlig hilsen
Janet

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce