Annonce

Annonce

Brev:

Vågner konstant og er hysterisk om aftenen


20. marts 2007

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Vågner konstant og er hysterisk om aftenen

Hej Helen

Min lille Ida på knap 7 mdr har de sidste 5 dage udviklet sig til en hystade om aftenen. Fra ca kl. 16.30 er hun hidsig og brokker sig og græder. Men hvis far laver flyveture eller andet lidt vildt griner hun. Hun vil slet ikke spise og heller ikke sidde i højstolen. Hun er desuden begyndt at vågne hele tiden om natten, hvilket hun ikke har gjort før. Det eneste der hjælper er at give hende bryst og det får hun så 3-4 gange om natten og jeg er ved at gå omkuld af træthed. Vores dag ser således ud

6.15-30 står op
7.30-8 grød ca 1 dl
9-11 sover
11.15-30 ammes
13-14 grød ca 1,3 dl
14-15.30 sover
15.30 1/3 dl sveskemos og 1/3 dl ...


Annonce

... sødmælksyoghurt naturel, jerndråber
17.30-18 mos ca 5 teskefulde i øjeblikket ellers før 1 dl
19 i seng ammes (normalt ammes kl. 0.30 og 4.30) men nu således:
21 ammes
23.30 ammes
1.30 ammes
4 ammes
vågen ca 3-4 gange derudover hvor det er nok med sutten.
Hun vejer 8,1 kg og er 72 cm.

Hun har i nogle dage taget sig til det ene øre, men jeg har prøvet at hive i det og der er ingen reaktion. Og hun er heller ikke ked af det hele dagen, men først til aften. Har alligevel en tid ved lægen i morgen for at få det tjekket.
Hun har ingen tænder endnu og er også holdt op med at savle.
Har du nogen forslag til hvad jeg skal gøre.

Med venlig hilsen
Sanne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Taktilsansen

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce