Svar: Natflasken og afvænning?
Kære Signe
De fleste børn vil fortsat i 7 måneders alderen have behov for flaske 4 gange dagligt for at få deres mælkebehov dækket. Det plejer at være forholdsvis små mængder de i den alder er i stand til at drikke af kop, så flasken er nødvendigt for at de får både mælke- og væskebehovet dækket.
Ud fra din beskrivelse, så giver du kun flaske om eftermiddagen og om aftenen til natten og en gang imellem melder din dreng sig så om natten - det kan jeg godt forstå, det er han nødt til for at få sit væskebehov dækket.
De 400ml han drikker eftermiddag og aften er nok til at dække hans jernbehov, men det er ikke nok til at dække hans væskebehov. Flasken om morgenen er derfor ...
... helt naturligt, altså den kl. 05 og han skal have lov til at få sin mælk her. Man kan så diskutere om flasken midt nat kan gives på et andet tidspunkt. Kunne du f.eks. komme til at give ham den i løbet af formiddagen eller måske give den sen aften inden du selv går i seng, mod at han så sover natten igennem?
Undvære sine flasker mener jeg at han endnu er for lille til:o)
Når du når til nedtrapning, så lyder det som en fin idé at trappe stille og roligt ud, så han bare får mindre og mindre af gangen og til sidst kan undvære, men han skal være 9 måneder gammel inden han kan nøjes med 2 flasker dagligt.
Håber at have skabt lidt mere klarhed. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






