Annonce

Annonce

Brev:

Falder i søvn ved brystet - 5 mdr.


13. marts 2007

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Falder i søvn ved brystet - 5 mdr.

Hejsa

Vi har en datter på 5 uger født ved planlagt kejsersnit, da hun lå i sædeleje 10 dage før termin. Hun vejede 3040 gram var 35 cm fra hoved til numse (sådan måler man i Norge). Hun har kun taget 500 g på siden vi kom hjem så hun vejer nu 3375, hvilket vi har fået at vide ikke er alarmerende ved den norske helsesøster

Mit spørgsmål går på amning, vægt og søvn.

Vores datter er faldet i søvn ved brystet fra første dag, jeg fik på barsels gangen at vide det ikke gjorde noget så længe hun spiste ofte. Men nu er det blevet den eneste måde hun kan falde i dyb søvn på. Når jeg giver hende sutten efter et måltid for at hun ikke skal falde i søvn ved brystet, bliver hun nærmeste bare mere vågen. Hun sutterløs på sutten som om hun vil have at der skal komme noget ud. Bliver godt gal på sutten og falder slet ikke til ro. Det skal siges at hvis jeg venter til hun næsten er døset helt væk så kan jeg nogen gange få hende til at tage sutten.

Handler det om at hun ikke er færdig med at spise? Eller skal jeg bare være stædig og holde på at nu er det sutten og ikke brystet?

Samtidig tænker jeg på om dette hænger sammen med hendes vægt at brystet er blevet en sovepude og ikke en ...


Annonce

... mad fest. Jeg forsøger at stimulere hende, tage hende fra brystet så hun hele tiden suger aktivt, bøvse hende og sådan. Et måltid tager cirka 1½ time nogen lidt mere end en time med pusle tid.

Døgnrytme:
Om natten sover hun fra kl 23 til 4 (amning) og igen fra 5:30 til omkring kl 7 (amning) herefter lege vi lidt og så er hun lidt urolig vil ikke rigtig sove men er heller ikke lys vågen. Jeg sidder og går rundt med hende og spiser 2 gange mere med cirka to timers mellemrum og så tager hun 3 timer i vognen udenfor fra 11-12 tiden til 14-15 tiden. Hun kunne godt sove 4 timer hvis hun fik lov.

Herefter er hun igen som om for middagen urolig og hos mig hele tiden. Engang i mellem er det lykkedes at få hende til at sove mens vi spiser men oftest vågne hun hvis vi lægger hende ind og vil op igen og søger selv om hun nærmest lige har spist.

Skyldes hendes uro at aldrig blier rigtig mæt på grund af hun falder i søvn og at måltidet vare så længe?

Jeg vil selvfølgelig gerne at hun kunne sove hvis jeg lagde hende med sutten uden stimuli som vuggen osv. Er det for tidlgt at tænke sådan skal hun bare have lov at falde i søvn ved brystet for derefter at blive lagt?

På forhånd tak :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce