Annonce

Annonce

Brev:

18 uger og sammenhængende søvn


6. marts 2007

Kategori:
Alder:
4 mdr.

18 uger og sammenhængende søvn

Hej

Vi har en sund og rask datter på 18 uger, hun er fyldt med energi i løbet af dagen og giver den alt hvad hun kan når hun er vågen. Udvikling synes jeg også hun er med, griber ud efter ting, også lidt fra højre til venstre, har fundet sine fødder, prøver også at kommer over til den ene side når hun ligger og er lige begyndt at smaske.

Hun sover altid ude og der er aldrig problemer med at ligge hende, dog vågner hun altid efter 1 time. (Har læst "sove igennem uden gråd og erfaret at dette er helt normalt.) Men synes hun vågner mange gange i løbet af natten, og sover ikke regelmæssigt om dagen

Hun vejer 7 kg, og er kun blevet ammet :) Dog med store problemer de første 5 uger af hendes levetid, store sår og revner, men der er ingen problemer nu. hun få ikke hvergang fra begge bryster, men får tilbudt, hun siger selv fra hvis hun ikke vil have fra det andet.

Vi har prøvet at skrive op hvordan en dag ser ud hos os, men kan ikke skrive en typisk dag, da det svinger utrolig meget.

- 630 vågner, ligger og hygger i sengen
- 7.00 ammes
- 8.30 sover
- 9.30 ammes
- 11.00 sove
- 12.00 ammes og lidt frugtmos ( er lige begyndt så derfor er det ikke meget der kommer ned.
- 13.30 sover
- 16.30 ammes
- 18.00 sover ½ times ( kan ikke holde sig vågen og bliver meget tvær)
- 18.30 ammes og lidt grød ( er lige begyndt så derfor tager hun ikke så meget)
- ...


Annonce

... 20.00 bad, ammes og puttes.

Hun er så vågen 3 gange i løbet at natten, kl 24, kl 2, kl 5 og vågner så igen kl 6.30. Alle gange ammes hun

En anden dag kan se sådan ud.

- 630 vågner og ligger og hygger i sengen.
- 7.00 ammes
- 9.00 sove
- 12.00 ammes og lidt frugtmos. ( kun lidt)
- 13.30 sove
- 16.00 ammes
- 18.30 sove ½ time kan ikke holde sige vågen og bliver tvær)
- 19.00 ammes og lidt grød ( kun lidt)
- 20.00 bade, ammes og puttes.

Natten ser stadigvæk sådan ud vågen kl 24, kl 2 og kl5 og vågner så kl 6.30. Alle gange ammes hun.

Jeg har prøvet at give hende sutte kl 2 i håb om at hun så vil sove videre, det gør hun også men der gå max 15 min så er hun der igen og sådan bliver hun ved til hun bliver ammet.

Det er så heller ikke sådan at hun ikke spiser noget om natten, for det gør hun.

Har prøvet at give hende lidt vælling om aftenen efter hun er blevet ammet, dog har hun aldrig ville taget mere en 75ml og alligevel var hun vågen 3 gange.

Jeg ved at jeg har utrolig svært ved at give slip om amningen, grunde de problemer jeg havde i starten og jeg har ikke ammet vores første.

Men jeg kan også mærke at jeg kan ikke være der for den store eller for min mand i øjeblikket, da jeg gå i seng næsten samtidig med den lille. Det holder ikke i længden.

Kan du give nogle fif om hvad jeg måske kan gøre anderledes.

Hilsen Linda - en udbrændt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex

Bleudslæt

Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.

Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce