Svar: Vedr. søn på 6 1/2 mdr
Kære Katja
Det vil være en rigtig god idé at du begynder med lidt fisk eller kød i grøntsagsmosen. Det skal koges eller laves i ovnen. Du kan lave lidt kødboller, som er lette at fryse ned og tage op, når du har behov for det. Du kan også bruge lidt af den mad I andre spiser, det kan f.eks. være lidt laks lavet i ovnen.
Hvis din dreng ikke får mindst 400ml modermælkserstatning dagligt, så skal han tilbydes jerntilskud. og selvom I evt. begynder med lidt erstatning, så skal han fortsat have fuld jerndosis selvom han f.eks. skulle nå op på 300ml mme.
Med hensyn til mælkebehov og hvorvidt han får bryst nok, så ammer du i øjeblikket 4 gange i døgnet og det lyder okay, hvis han spiser godt og du også oplever at han har gode tunge bleer, klar urin osv. Det vil umiddelbart være lidt for tidligt at skrue ned til 3 gange dagligt, så hvis du springer natamningen over, så vil det være en rigtig god idé at du enten ammer ham mere i løbet af dagen eller aftenen eller at du får noget mme i ham.
Du skriver at du ønsker at stoppe amning, men ikke hvorfor. Man kan sige at med den alder han har, så vil ...
... han ikke være i stand til at drikke sit mælkebehov af en kop, hvorfor flasken må være alternativet til brystet. Han er altså nødt til at lære at tage en flaske, hvis du stopper amning. Det er også derfor jeg tænker, - hvorfor ikke amme?
Når han er 9 måneder gammel, så kan han få meget mere komælk og her vil du kunne tilbyde ham f.eks. tykmælk om eftermiddagen og vil således kunne springe en amning over. Han vil også kunne drikke af kop og derfor bliver det lettere helt at undvære amning på det tidspunkt - men der er jo så lige nogle måneder endnu.
Det er fint at I prøver med forskellige flasker og det er godt også at forsøge med forskellige flaskesutter, også med forskellig størrelse huller. Du kan evt. forsøge at bruge lidt af din egen mælk i flasken for at se om han så vil tage imod.
Du kan også prøve at give ham en flaske sen aften, f.eks. kl 23 inden du selv går i seng, da han måske vil acceptere den sovende.... og samtidig så kunne han jo så springe natamningen kl. 03 over og du kunne på den måde slå to fluer med et smæk.
Håber det virker. Fortsat held og lykke og rigtig god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Æteriske olier
Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.
Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.
I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






