Annonce

Annonce

Svar: Søvn og amning - 4 mdr.


27. februar 2007

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære trætte mor

Jeg kan godt forstå at du gerne vil amme så længe som muligt og det lyder også umiddelbart som om du har fint med mælk til din lille dreng. Problemet er bare at han spiser hyppigere om natten end om dagen og det er det, du skal have vendt.

Når han om morgenen kan klare sig længe uden mad, så er det helt sikkert fordi han er tanket godt op om natten. Det er sådan at man producerer mere af det mælkestimulerende hormon prolactin om natten og da man om natten ofte ligger ned, lyset er slukket og der er mere ro på, - ja så får din dreng rigtig meget mælk her.

Han har en alder nu, hvor han begynder at opleve verden mere og samtidig også har behov for at sætte din mælkeproduktion lidt i vejret fordi han er blevet det større og netop hyppig amning og også amning om natten giver ham det han har behov for.

Jeg vil derfor foreslå dig at du forsøger at lægge ham hyppigere til ...


Annonce

... om dagen og at du forsøger at få ham til at spise fra begge bryster i løbet af dagtimerne. Lidt ligesom du gjorde i begyndelsen.

Du kan gøre det at du starter med at lægge ham til den ene side, skifter ham undervejs, når han er ved at falde i søvn eller virker træt og læg ham så til den modsatte side.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Og/eller du kan prøv at lægge ham til som det første, når han vågner, lad ham spise godt fra den ene side og læg ham så til den modsatte side, når han skal til at sove igen. Som du gør det lige nu, så ammer du ham imellem de to lure, således at han f.eks. vågner kl. 11, du ammer 11.45 og han puttes igen kl. 12. Det samme kl. 15.

Jeg tænker at du skal starte med at amme ham kl. 11 når han vågner og igen kl. 12 inden han skal sove. Og igen om eftermiddagen amme ham kl. 14, når han vågner og igen f.eks. kl. 16-16.30 inden han så powernapper kl. 17.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Citrusfrugter

Hvis man har allergi overfor græspollen, så kan man nogle gange reagere på citrusfrugter som appelsiner og klementiner. Reaktionen vil ofte være kløe og hævelse af læber, mund og svælg. Og det bedste man kan gøre er ikke at spise de citrusfrugter, som man reagerer på.

Nogle børn vil også reagere med rødt udslæt om munden, når de spiser citrusfrugter. Det skyldes normalt frugtsyren, som generer barnets lidt sarte hud og handler således ikke om at barnet ikke tåler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce