Annonce

Annonce

Svar: Tis-krystaller, hård mave og væskeindtag


21. februar 2007

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Nete

Med hensyn til din drengs afføring, så lyder det umiddelbart som om han skal øges i laktulose. Det er enormt vigtigt at du får holdt den mave igang, så han ikke oplever at det gør ondt at skulle af med sin afføring. Da han er en stor dreng på næsten 10 kg, så må du gerne give ham 5 ml 2 gange dagligt. Det vil sandsynligvis kun være i en periode og indtil du har fået ændret lidt på kosten.

Tyggemad som er god for maven, tja... Det er generelt vigtigt at han tilbydes så meget forskelligt som muligt og gerne mad som er lidt fiberholdigt. Det vil sige grøntsager, brød og også gerne forskellig frugt. Ris, pasta osv. Han er så gammel nu at han stort set skal spise med udgangspunkt i jeres mad. Grøden er god at starte med om morgenen og hvis han endnu ikke er så god til at tygge sig igennem maden, så vil lidt grøntsagsmos fortsat være godt. Banan virker forstoppende og det kan sødmælk også gøre. Derimod kan det nogle gange være en god idé med lidt A38, tykmælk eller lignende evt med lidt frugtmos i.

Det er en god idé at forsøge med både brød og øllebrød. Du kan dog også gøre det at du giver grød (havregrød, øllebrød) morgen, rugbrød og grøntsagsmos til frokost.

Og så handler det jo generelt meget om væskeindtaget. 1½-2 dl af et glas lyder rigtig fint - det er jo 150-200ml vand. Flaske kan han fortsat få 2 gange dagligt, hvor han måske drikker 200-250 hver gang. Og hvis dette ikke er nok til at holde hans mave igang og ud fortsat oplever at væskeindtaget er for lidt, så kan du jo blive nødt til at supplere med en flaske ekstra i løbet af dagen.

Nogle børn drikker rigtig godt med vand, hvis det tilbydes af en kildevandsflaske med tut - så det kan du forsøge.

Jeg synes ikke du skal ...


Annonce

... begynde at fortynde hans erstatning. Det er vigtigt at den mælk han får er i den korrekte blanding, så hans næringssammensætningen er rigtig. Så enten flaskemælk eller vand. Du kan forsøge med lidt kold mælk fra køleskabet. Det må han også gerne få lidt af med den alder han har nu.

Nedtrapningen fra flasken til glas handler meget om øvelse og om at han jo skal føle tørst. Du skal naturligvis ikke gå hurtigere frem end hans mave og velbefindende følger med.

Med hensyn til tis-krystaller, så lyder det du beskriver som 'gele-klumper' i bleen. De stammer umiddelbart fra bleen og ikke fra urinen. Jeg tror simpelthen det handler om at det materiale som suger i bleen er det du ser og ikke om at din dreng er dehydreret. De krystaller man taler om kan ses i bleen hos børn som er dehydrerede er hos spædbørn og de ses som røde streger, som ligner blod uden at være det.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Er du fortsat i tvivl og urolig omkring det, så få dog for en sikkerhedsskyld lægen til at se det. Gem en ble, som du kan vise - det er jo svært for mig at sige præcist hvad det drejer sig om her gennem en skærm:o)

En plan for dagen kunne se således ud:
Morgen: Flaske
Formiddag: Grød med frugt
Frokost: Rugbrødshapsere med grøntsagsmos og grøntsager i stykker, rester fra aftensmaden som frikadelle, pasta og lignende.
Eftermiddag: ½ bolle med smør, ost, frugt i stykker, tykmælk med rugbrødsdrys
Sen eftermiddag: Evt. en flaske. Det kan være nødvendigt for at holde maven igang og sikre hans væskeindtag
Aften: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsagsmos, grøntsager i stykker mv. Evt. frugtmos med mælk som dessert
Puttes til natten med en flaske

Håber ovenstående hjælper dig lidt videre. Fortsat held og lykke og rigtig god weekend:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce