Svar: Modermælkserstatning til pige på 3 uger
Kære Trine
Tillykke med den lille pige:o)
Jeg kan godt forstå at du synes det gør ondt at amme din datter når du har brystbetændelse og så på begge brystvorter. Det er dog sådan at din datter stimulerer og 'tømmer' brystet langt bedre end en malkemaskine og derfor er det faktisk vigtigt at din datter dier hos dig - især når du har en brystbetændelse og især når du gerne vil bibeholde din mælkemængde og fortsætte amning.
For at aflaste brystet lidt, så vil det være en fordel at du lægger hende til i forskellige ammestillinger. Samtidig tænker jeg også at du skal kontakte din sundhedsplejerske eller alternativt kontakte barselsafdelingen og høre om du må komme derop. Det er meget vigtigt at du får tjekket at din datter rent faktisk dier hos dig med korrekt teknik og at det ikke er problemer med måden hun dier på, som giver dig huller på brystvorten.
Du skriver ikke hvad du har fået af medicin mod din brystbetændelse, men det er meget vigtigt at du ikke får almindelig penicillin. Det er en bestemt type antibiotika som er gavnligt mod brystbetændelse og det er vigtigt at du får noget som virker. Hvis du skriver til mig, hvad du får og hvad I har aftalt så skal jeg undersøge det for dig:o)
Med hensyn til modermælkserstatning og det at ...
... tage på tur, så er det meget vigtigt at du ikke blander modermælkserstatning og medbringer det færdigblandet. For at mindske infektionsrisikoen bør man altid kun fremstille 1 flaske af gangen. Denne anbefaling gælder for børn født til tiden de første 2 måneder.
Det anbefales at man medbringer rene skoldede flasker med kogt vand og først fylder pulveret på flasken umiddelbart før barnet skal spise. Eller at man køber "brikker” med færdigblandet modermælkserstatning, som hældes på en ren flaske umiddelbart før måltidet. Opvarmning er ikke nødvendig, men man kan anbringe brikken under barnets dyne, så den har kropstemperatur. Det sker der ikke noget ved, da den er UHT–behandlet.
Når din datter spiser små mængder af gangen, holder pause og spiser igen, så vil det være mest korrekt at du laver en ny flaske hver gang og så laver lidt mindre af gangen.
Du skal vælge den sutteflaske, som du synes virker bedst for din datter. Du må også forsøge med forskellige flaskesutter. Nogle børn har det bedst med silikonesutter, andre med sutter af naturgummi.
Håber at dette hjælper dig lidt videre. Læs i øvrigt min artikel som hedder "Når du giver dit barn flaske" og "Udmalkning og opbevaring af modermælk". Du finder begge artikler i min artikelsamling.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Fostervandsprøve
En fostervandsprøve er en prøve af fostervandet. Denne prøve kaldes også for amniocentese. Når man tager en fostervandsprøve, så er det primært for at undersøge fostervandet for celler, der med ret stor sikkerhed kan fortælle, om fosteret har en kromosomfejl eller kendte arvelige sygdomme.
Fostervandsprøve tages først omkring 16. graviditets uge, da der først på dette tidspunkt er fostervand nok til, at fosteret kan tåle, at man tager de 15-20 ml fostervand ud, som skal bruges...
Rotavirus
Rotavirus er den hyppigste årsag til diarré og opkastninger hos spædbørn. De fleste børn smittes mens de er mellem 6-24 måneder. De får kraftige opkastninger, vandig diarré og måske feber og barnet er i risiko for at få væskemangel. Symptomerne kan vare op til 7 dage.
Tegn på væskemangel er tørst, irritation, uro, sløvhed, indsunkne øjne, tør mund og tunge, tør hud og sparsom vandladning. Hvis du ikke kan få dit barn til at drikke og du oplever et eller flere af ovenstående tegn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.






