Annonce

Annonce

Svar: Modermælkserstatning til pige på 3 uger


18. februar 2007

Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Trine

Tillykke med den lille pige:o)

Jeg kan godt forstå at du synes det gør ondt at amme din datter når du har brystbetændelse og så på begge brystvorter. Det er dog sådan at din datter stimulerer og 'tømmer' brystet langt bedre end en malkemaskine og derfor er det faktisk vigtigt at din datter dier hos dig - især når du har en brystbetændelse og især når du gerne vil bibeholde din mælkemængde og fortsætte amning.

For at aflaste brystet lidt, så vil det være en fordel at du lægger hende til i forskellige ammestillinger. Samtidig tænker jeg også at du skal kontakte din sundhedsplejerske eller alternativt kontakte barselsafdelingen og høre om du må komme derop. Det er meget vigtigt at du får tjekket at din datter rent faktisk dier hos dig med korrekt teknik og at det ikke er problemer med måden hun dier på, som giver dig huller på brystvorten.

Du skriver ikke hvad du har fået af medicin mod din brystbetændelse, men det er meget vigtigt at du ikke får almindelig penicillin. Det er en bestemt type antibiotika som er gavnligt mod brystbetændelse og det er vigtigt at du får noget som virker. Hvis du skriver til mig, hvad du får og hvad I har aftalt så skal jeg undersøge det for dig:o)

Med hensyn til modermælkserstatning og det at ...


Annonce

... tage på tur, så er det meget vigtigt at du ikke blander modermælkserstatning og medbringer det færdigblandet. For at mindske infektionsrisikoen bør man altid kun fremstille 1 flaske af gangen. Denne anbefaling gælder for børn født til tiden de første 2 måneder.

Det anbefales at man medbringer rene skoldede flasker med kogt vand og først fylder pulveret på flasken umiddelbart før barnet skal spise. Eller at man køber "brikker” med færdigblandet modermælkserstatning, som hældes på en ren flaske umiddelbart før måltidet. Opvarmning er ikke nødvendig, men man kan anbringe brikken under barnets dyne, så den har kropstemperatur. Det sker der ikke noget ved, da den er UHT–behandlet.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når din datter spiser små mængder af gangen, holder pause og spiser igen, så vil det være mest korrekt at du laver en ny flaske hver gang og så laver lidt mindre af gangen.

Du skal vælge den sutteflaske, som du synes virker bedst for din datter. Du må også forsøge med forskellige flaskesutter. Nogle børn har det bedst med silikonesutter, andre med sutter af naturgummi.

Håber at dette hjælper dig lidt videre. Læs i øvrigt min artikel som hedder "Når du giver dit barn flaske" og "Udmalkning og opbevaring af modermælk". Du finder begge artikler i min artikelsamling.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.

NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)

Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!


Annonce