Brev:
3 måltider

Hej Helen
Først vil jeg sige mange tak for dit svar omk. søvnrytme om dagen. Vi har prøvet at ændre det og i nat sov han igennem for første gang. Dejligt, så tak skal du have.
Nu vil jeg spørger dig, om han kan begynde på et 3 måltid?
Han får flaske
Kl. 6.00 flaske ca 150ml
kl 9.00 flaske ca 130 ml
kl 11.45 grød med frugtmos som han spiser godt af.
kl. 15-15.30 flaske
kl. 17-17.30 mos med kartofler, med enten gulerødder, ærter, blomkål .+ frugtmos.
kl. 19.00 flaske.
kl.23.00 flaske. vælling
en flaske evt. til nat.
Det er lidt ...
... forskellig, hvor meget han spiser når han får flasken, men når han får vælling spiser han mest ca 200ml. Det er lidt forskellig hvor meget han spiser af grønsagsmosen, men har læst et andet svar i din brevkasse at man kan prøve uden kartofler, så det vil jeg prøve om det går bedre.
Kan jeg begynde med et 3 måltid, hvis jeg kan hvornår og hvad skal det være. Vi har kørt med 2 måltider ca 1 1/2 mdr.
Hvornår må han begynde og spise lidt af et stykke brød eller lignende?
Han får vand i et glas løbende gennem dagen.
Håber du kan hjælpe mig.
Venlig hilsen
Britta
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"




