Brev:
3 måltider

Hej Helen
Først vil jeg sige mange tak for dit svar omk. søvnrytme om dagen. Vi har prøvet at ændre det og i nat sov han igennem for første gang. Dejligt, så tak skal du have.
Nu vil jeg spørger dig, om han kan begynde på et 3 måltid?
Han får flaske
Kl. 6.00 flaske ca 150ml
kl 9.00 flaske ca 130 ml
kl 11.45 grød med frugtmos som han spiser godt af.
kl. 15-15.30 flaske
kl. 17-17.30 mos med kartofler, med enten gulerødder, ærter, blomkål .+ frugtmos.
kl. 19.00 flaske.
kl.23.00 flaske. vælling
en flaske evt. til nat.
Det er lidt ...
... forskellig, hvor meget han spiser når han får flasken, men når han får vælling spiser han mest ca 200ml. Det er lidt forskellig hvor meget han spiser af grønsagsmosen, men har læst et andet svar i din brevkasse at man kan prøve uden kartofler, så det vil jeg prøve om det går bedre.
Kan jeg begynde med et 3 måltid, hvis jeg kan hvornår og hvad skal det være. Vi har kørt med 2 måltider ca 1 1/2 mdr.
Hvornår må han begynde og spise lidt af et stykke brød eller lignende?
Han får vand i et glas løbende gennem dagen.
Håber du kan hjælpe mig.
Venlig hilsen
Britta
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Øjne og syn hos baby
Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.
Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.
Dit barn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






