Annonce

Annonce

Brev:

Kaster op, når han skal bøvse af


31. januar 2007

Alder:
6 mdr.

Kaster op, når han skal bøvse af

Hej

Jeg har en sund og rask, meget aktiv dreng på 6 mdr. Han både ruller begge veje, sidder uden støtte og uden at vælte med meget rank ryg fra 5 mdr, vil meget gerne stå, allerede fra 1 mdr. er utrolig stærk. Er begyndt at komme op på alle fire, når han sidder flytter han sig ved at bøje og strække benene, når han ligger drejer han om egen akse og møver frem og tilbage.

Han har ikke taget på i vægt siden han var 5 mdr, men er blevet flere cm længere. Han vejer 9,3 kg og er 75 cm med lange arme og ben, bruger 86/92 i natdragter for at ærmer og ben er lange nok.

Han står op ved 9 tiden

Spiser ca 2 dl hjemmelavet ris/majs/boghvede/ølle eller hirse-grød med lidt frugtmos lavet på mælkeerstatning eller sødmælk og lidt becel kl halv 10 og ca 2-3 snapseglas vand

Får en flaske med 150 ml allomin rismels erstatning kl ca 11 , men kan så godt nærmest kaste de 50 ml op igen, har sat det ned fra 250 ml, da han gjorde det samme, det er ikke hver gang.

og sover til ca kl 1 halv 2

Her får han grøntsagsmos med lidt kød eller grød ca 2 dl med lidt frugtmos og 2-3 snapseglas vand

Får mellem 150-250 ml ...


Annonce

... majsvælling kl ca 15.30
kan også godt kaste noget op her.

Sover mellem 1½-3 timer

Kl ca 19 kartofler og grøntsager med lidt kød og frugtmos ca 2 dl og 2-3 snapseglas vand.

Ca kl 21 150-250 ml majsvælling kan også godt kaste noget op her

og sover så igennem til kl ca 9 næste morgen.

Når han får skemad siger han fint selv fra når han ikke vil have mere, ved at spytte ud. Når han får flaske siger han også fra ved at vende hovedet.

Han gylper lidt engang imellem når han roder rundt og lige har spist, men det er nok fordi han ikke kan sidde eller ligge stille.

Når han kaster op er det efter flasken er givet og han skal bøvse af, at der kommer noget i forbindelse med bøvsen. Ikke når han bøvser ind imellem når han får flaske.

Han er en meget glad dreng, maven fungerer rigtig fint. Er kun lidt vrøvlet hvis han er meget træt eller meget sulten.

Hvad kan jeg gøre for at undgå hans opkast. Skal jeg lave hans spise og sove vaner om og hvad har han behov for, regner med at grunden til at han ikke har taget på den sidste mdr. er fordi han er så aktiv og er blevet længere, kan det være korrekt???

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex

Slå

Det er forbudt ved lov at slå sit barn. Den såkaldte revselsesret blev afskaffet af Folketinget i 1997. At slå sine børn er således en ulovlig måde at opdrage på - og det gælder også "dask over fingrene", hvis det lille barn piller ved noget det ikke må. Et barn der bliver slået vil føle sig mindre værd.

Et barn der bliver slået er udsat for fysisk vold. Det kan være at barnet får en lussing, en endefuld, at barnet bliver sparket, rusket, brændt med cigaretter eller lignende....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce