Svar: Søvn, kost og væske
Kære Tine
Som jeg læser dit brev, så ammer du kun til natten og om natten. Om dagen spiser dine børn skemad og drikker vand. Jeg tænker derfor at det er et reelt behov for mælk der gør, at din dreng vågner om natten og din datter drikker sandsynligvis det mere vand om dagen, så hun ikke vågner på samme måde.
Hvis du ikke ammer om dagen, så bør dine børn få modermælkserstatning og sandsynligvis på flaske for at blive fyldt godt op. De skal være over 9 måneder før at deres mælkemængde kan nedsættes betydeligt svarende til amning 2 gange dagligt f.eks. morgen og aften. Indtil da har det fortsat behov for rigtig meget mælk ved siden af deres skemad.
Med hensyn til mad der skal tygges, så kan de sagtens tygge uden tænder. Børn der er blevet ammet har ofte en rigtig god kæbemuskulatur og det burde ikke være noget problem. De er sandsynligvis lige lidt for små endnu til at starte med rugbrødshapsere - det vil være mere relevant om en månedstid. Men det vil være rigtig fint at du giver dem havregrød, øllebrød, flerkornsgrød og begynder at komme lidt kød og fisk i grøntsagsmosen så det hele blive en lille smule grovere i konsistensen.
Det er vigtigt at børnene fyldes godt op i dagtimerne, så de ikke behøver vågne om natten og således får byttet rundt op nat og dag. Du må derfor sørge for at holde lidt gang i dem i løbet af dagen og du må meget gerne, med den alder de har, 'kører dem ind' i mere fast rutine med mad og søvn på faste tidspunkter. Når de spiser skal de sidde i høj stol ved bordet og du kan give dem mad samtidig.
Det vil også være godt at de begynder at få lidt brødskorper og lignende i hænderne som de selv kan sidde og bide lidt i og bløde ...
... op med spyt.
En plan for dagen med bryst/flaske, faste tider for skemad og lure kunne se således ud:
Morgen (7): Bryst/Flaske
Formiddag (9): Havregrød, øllebrød, flerkornsgrød evt. med frugtmos, vand eller mælk af kop.
Puttes til formiddagslur (9.30) Evt. bryst/flaske med mælk her for at sove.
Frokost (11.30-12.00): Grøntsagsmos med kød/fisk, gerne lidt rester fra aftensmaden, det kan være indmaden fra en frikadelle eller lignende, gerne brødskorpe at sidde med selv. Vand eller mælk af kop.
Bryst/flaske og puttes til middagslur (13)
Eftermiddag (15.30-16): Bryst/flaske eller grød evt. med frugtmos, vand eller mælk af kop
Aften (18): Grøntsagsmos med kød/fisk, vand eller mælk af kop. Evt. lidt frugtmos til dessert. Vand eller mælk af kop.
Puttes til natten (20) med bryst eller flaske.
Sen aften (23) ammes igen eller får flaske.
Nat: Sover og hvis de vågner så hjælp med at skifte side, forsøg med vand - bryst burde ikke være nødvendigt hvis de har fået indtag som ovenfor beskrevet igennem dagen.
Som du kan se så fylder mælkeindtaget om dagen fortsat rigtig meget og det er vigtigt at skemaden ikke bare erstatter et mælkemåltid. Det er bedre at du så skruer ned for skemaden, så de f.eks. spiser 1 dl i stedet for 2 dl. grød/mos og så fylder efter med mælk.
De må gerne drikke vand af kop til maden og kan også få lidt ind imellem, men vandet bør ikke fylde mere end mælken, da mælk er næring og det har de fortsat brug for.
Jeg er ret sikker på at det vil hjælpe jer rigtig meget, hvis I kan få børnene til at indtage mere mælk i løbet af dagtimerne og få skabt lidt fast rytme og rutine for dette.
Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Bleudslæt
Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.
Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S






