Annonce

Annonce

Svar: Søvnproblemer - 7 mdr.


24. januar 2007

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Maria

Hvis I gerne vil ændre på jeres datters søvn rytme, så tænker jeg at I bliver nødt til at ændre allerede fra morgenstunden. Som det er lige nu, sover jeres datter meget længe og det er rigtig dejligt, men til gengæld er hun så vågen om aftenen.

I nogle familier, hvor den ene af forældrene f.eks. arbejder om aftenen, så vil en sådan soverytme være guld værd. Så kan den forældre som arbejder om aftenen få lov til at sove længe om morgenen og samtidig også være heldig at nå at sige godnat om aftenen. Men hvis man ikke arbejder sådan, så er det jo værd at ændre rytme.

Det betyder så, at I skal stå op om morgenen. I må meget gerne stå op kl. 8, hvor hun så kan få sin morgenmad. Så kan hun få lidt frisk frugt om formiddagen eller lidt frugtmos og lidt mælk eller vand af kop og så sove formiddagslur allerede kl. 10. Her vil hun kunne sove 45-60 minutter, som er meget normalt for hendes alder, komme op og få frokost og så blive puttet til middagslur næsten som nu. Tilgengæld vil hun måske kunne sove lidt længere fordi hun har været tidligt oppe og så skulle hun meget gerne holdes gang i, så hun kan undvære den sene eftermiddagslur. Hvis hun vedbliver at sove 1½-2 timer der, så kan I ikke regne med at hun holder sig sovende om aftenen.

En plan for dagen med ca. tider kunne se således ...


Annonce

... ud:
Tidlig morgen (6): Lidt mme at sove lidt videre på, men ikke så meget at det fylder for meget op i maven.
Morgen (8): Vækkes og får morgenmad, havregrød eller lignende.
Formiddag (9.30): Frisk frugt, evt. lidt frugtmos med mælk. Evt. en flaske at sove på.
Puttes i barnevogn ca. 10 og sover til ca 11
Frokost (12): Grøntsagsmos med kød/fisk, måske kan hun begynde at få lidt brødskorper i hånden eller måske små hapsere af rugbrød ved siden af. Mælk eller vand af kop.
Evt. en flaske og puttes til middaglur omkring kl. 13. sover forhåbentlig et par timer, da hun har været tidligt oppe.
Eftermiddag (15-16): Grød, evt. med lidt frugtmos, mælk eller vand af kop. En flaske her får hende nok til at falde i søvn. Hvis hun ender med at sove her, så skal det kun være en powernap på 30 minutter.
Aften (18): Grøntsagsmos med kød/fisk og mere og mere af jeres mad. Evt. lidt frugt eller frugtmos til dessert. Vand eller mælk af kop
Puttes til natten (20): Vælling at sove på
Sen aften (23): En flaske at sove på. Kan spise denne i søvne. Tanken er jo at hun sover i tidsrummet 20-06 og således bare sover videre her.
Nat (23-06): Sover. Hvis hun vågner, hjælpes med at skifte stilling og puttes videre i søvnen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Håber mine tanker hjælper jeg lidt videre. Rigtig meget held og lykke med projekt "vend rytme" og god weekend:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce