Brev:
Min datter på 9 mdr. vågner meget tidligt
Hej,
Jeg har en datter på 9 mdr. der i øjeblikket vågner ml. kl.4.30 - 5.30, hvad jeg synes er meget tidligt. I julen tog vi amningen fra hende om natten og derefter er hun begyndt at vågne meget tidligt og vil ikke ligges til at sove igen...
Hun vågner par gange om natten inden da, hvor hun ligger sig til at sove igen hvis min kæreste nusser hende eller vender hende om. Hun bliver helt hysterisk hvis det er mig der går ind til hende om natten, og vil gerne have brystet.
Hendes dag går som følgende...
Vågner ca. kl. 5 og vil ikke sove igen. Min kæreste eller jeg tager hende med ind i sengen hvor jeg ammer hende og snuer lidt samtidig. Når hun er ammet af ligger hun lidt og leger og derefter står vi op.
Kl. 7-8 tiden for hun havregrød med banan.
Bliver lagt til formiddagslur kl.9 og sover i 1,5-2 timer.
Når hun vågner fra formiddagsluren for hun bondebrød med ost og lidt frugt.
Kl. 13 for hun rugbrødsmadder.
Kl. 13.30 ammer jeg ...
... hende.
Kl. 14 ligger jeg hende til at sove igen. Hun sover igen 1,5 - 2 timer.
Når hun vågner for hun lidt brød og frugtmos.
Mellem kl.18-19 spiser vi aftensmad og starter derefter putteritualet.
Hun bliver ammet ca kl.1900-1930. Derefter kommer hun i bad og bliver puslet og vil læser godnathistorie og synger. Hun ligger ofte og mosler enormt meget rundt og kan have svært ved at falde til ro. Men efter 0,5 time nogengange mindre nogengange mere ca. kl. 21- ligger hun sig til at sove.
Er der noget vi kan ændre for at få hende til at sove længere, for jeg synes ikke det er ret længe hun sover.
Hun har altid været meget dårlig til at falde i søvn, men det går dog bedre i øjeblikket bortset fra hun leger meget lige inden (klapper og spjætter og prøver at lave ballade).
Vi kan heller ikke rigtig få hende til at sove når vi er nogen steder og hun har aldrig prøvet at blive passet ude. Har du nogen gode råd til det?
Mange hilsner fra
Signe
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
Viden om børn:
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.