Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop, kalk, mad galt i halsen, hypermobil


5. januar 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Ammestop, kalk, mad galt i halsen, hypermobil

Hej Helen

Jeg har lige et par forskellige spørgsmål som jeg håber du kan hjælpe os med. Opstillet på den overskuelige måde :-)

Min pige er snart 8 1/2 mdr, nem, sød og stortrives. Vejer nu 8100 gr og er 74 cm.

1) Ammestop: Hvornår kan jeg helt holde op med at amme? Hun spiser rigtig godt. 4 måltider mad om dagen med vand. Min. 2 af måltiderne indeholder hver ½ dl mme, dog er det ikke altid de bliver spist op. Derudover bliver hun ammet morgen, eftermiddag og aften. Mit indtryk er dog ikke at brysterne er så fyldte længere, så ved ikke hvor meget hun reelt set får her.

Hun er ikke vild med mme på flaske eller i kop. Jeg er selv parat til at stoppe med at amme (vil gerne farve hår), og tror ikke det bliver et problem for min datter heller, da det virker mest til at være for hyggens skyld. Men hvornår kan jeg helt holde op, og hvor meget mælk skal vi så sørge for at få i hende via maden?

2) Ekstra kalk? Jeg spiser/drikker ikke selv mælkeprodukter, og er i tvivl om min datter derfor skal have ekstra kalk? Hun får jern og d-vitamin dråber dagligt og frisk grøntsagsmos dagligt ligeså. Vi er ikke begyndt på mælkeprodukter endnu til hende.

3) Angst for ting i den gale ...


Annonce

... hals: Jeg er begyndt at servere små rugbrødsstykker med smørepålæg opblødt i mme, og hun er god nok til at tygge og sluge, men nogle gange (med rugbrød eller babykiks) har hun fået det i den gale hals, og jeg har måtte slå hende hårdt på ryggen hvorefter hun har kastet alt op. Jeg har derefter holdt lidt pause på nogle dage før jeg starter igen, men er nu blevet så bange for at hun skal kvæles i noget, at jeg altid er mere eller mindre nervøs for at give hende noget der skal tygges. Hvad skal jeg især være opmærksom på, og er det normalt at være bange for det? Det føles ikke så rart :-(

4) Fysioterapeut? Vi mistænker klart at vores datter er hypermobil. Hun er EKSTREM smidig, mange har bemærket det og vores SP har også nævnt hypermobilitet for os og evt at se en fysioterapeut engang. Lægen siger ikke der nogen grund til at se en fysioterapeut før børn bliver 3-4 år hvis de er hypermobile - men jeg har hørt en del andre historier om folk der bruger dem tidligere. Lægen har ikke set Sigrid skal jeg lige sige - det var blot et tlf opkald. Jeg er ikke i tvivl om at hun er hypermobil - er der noget vi burde gøre noget ved nu?

Tusind tak for hjælpen denne gang.

Bedste hilsner,
Trine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Fladt baghoved

Da små børns kranieknogler er bløde og ikke helt sammenvoksede, kan de tage facon efter, hvordan barnet lejres. Det kan give barnet en flad eller skæv hovedfacon, - dette kaldes lejringsbetinget skævhed af kraniet.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn altid lejres på ryggen, når de skal sove, fordi dette mindsker risikoen for vuggedød. Du skal være opmærksom på, at barnet ikke ligger med hovedet til den samme side, hver gang det sover, da dette kan medføre, at barnet får en skæv...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce