Brev:
Søvnrytme og skemad?

Hej Helen
Vores datter er 4 måneder gammel. Hun er en glad pige, der pludrer og smiler meget. Hun vågner som regel ved 8.30 tiden, bliver ammet, og er for det meste vågen 1½ time, hvorefter hun tager en formiddagslur på ½-1 time. Herefter bliver hun igen ammet. Hun er ca vågen et par timer, og bliver ammet et par gange i det tidsrum. Herefter sover hun en god lur i barnevognen. Det plejer at være 2-3 timer, men i den sidste uge, har hun sovet 4 timer i streg.
Hun bliver ammet flere gange om aftenen, og kan tit falde i søvn hos mig, og virker rimelig træt, men vil absolut ikke sove, hvis vi lægger hende i vuggen. Min kæreste går ofte rundt med hende i baby slyngen (Hugga baby bag), hvor hun også falder i søvn.
Hun får faktisk aldrig flaske. Det er kun sket, hvis hun har skreget meget, hvor vi har givet hende kamillete eller vand med lidt sukker i. Det sker sjældent. Hun vil dog godt tage flaske, hvis jeg har malket lidt ud, hvilket jeg kun gør, hvis jeg skal være væk fra hende i flere timer:-)
Nu kommer jeg så til nætterne, hvor hun de sidste par uger ikke har sovet, som hun ...
... plejer. Førhen vågnede hun midt på natten og først på morgenen. Blev ammet ca. 2 gange om natten. Hun bliver ammet inden, vi går i seng ved ca. 22.30/23.30 tiden. Hun vågner ca. hver anden time, er urolig, skriger ikke, men ligger bare og er vågen med benene i vejret og hænderne eller tommeltotten i munden (bruger ellers sut). Jeg ammer hende, hvor hun så falder til ro, men hun vågner hurtigt igen, når jeg lægger hende tilbage i vuggen, hvor hun jo har sovet fint selv før hen.
Nu må jeg så indrømme, at efter at blive vækket flere gange i løbet af natten, så får hun lov til at sove videre oppe i sengen hos os, for dér falder hun i søvn med det samme. Det er sikkert ren og skær hygge og tryghed :-) Hun vågner dog fortsat med ca. 2 timers mellemrum, hvor jeg ammer hende hver gang.
Mine spørgsmål er, om jeg behøver at amme hende hver gang, hun vågner? Er hun sulten hver gang? Hvordan får vi hende til at sove lidt længere tid ad gangen? Er det tid til at indøve et sovemønster for hende? Måske skal hun starte på lidt skemad?
Hvad har du af gode råd? :-)
På forhånd tak.
Kærlig hilsen M.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Barnløshed
De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.
Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.
Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine









