Annonce

Annonce

Svar: Ammestop? Nedtrapning?


4. januar 2007

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Stine

Tillykke med at du nu har fået din første nattesøvn længe:o) Det er dejligt, rigtig dejligt. Husk nu at der altid kan være perioder hvor Tobias fortsat kan vågne og være ked af det, men det er ikke ensbetydende med at det hele vælter og I starter forfra:o)

Med hensyn til amning, så lyder det som om du fortsat ammer rigtig meget og det lyder helt fornuftigt at du begynder at gøre en indsats for at trappe amningen ned. Det er vigtigt at Tobias´ mælkeindtag ikke er så højt, at det tager pladsen og lysten til rigtig mad. Det er vigtigt at han fra nu af tilbydes så meget forskelligt mad som overhovedet muligt, da han nu har en naturlig nysgerrighed og lyst til at putte i munden. Når han bliver ældre, bliver han lagt mere selektiv og jo mere man kan introducere ham for nu, jo bedre er det for at forebygge kræsenhed.

Det vil i forhold til hans alder nu, være passende med 2 amninger dagligt. Det vil sige morgen og aften. Hvis det er helt umuligt at komme ned på dette, kan 3 amninger accepteres i en overgang, men stille og roligt skulle du meget gerne ned på 2. Jeg siger morgen og aften, fordi jeg tænker at det er en dejlig måde at vågne på og en dejlig måde at sige godnat til dagen på. Men du kan naturligvis selv vurdere, hvad der passer bedst til jeres familie og jeres hverdag.

Du skriver selv at du ...


Annonce

... ammer formiddag, eftermiddag, aften og midnat. Amningen midnat har han sandsynligvis behov for fordi han er reelt sulten på det tidspunkt, men det er ikke her han skal spise, - så det at du trappe amningen betydeligt ned om dagen, vil give plads til at spise mere rigtig mad i løbet af dagen og så vil han sagtens kunne undvære sin midnatsamning. Ernæringsmæssigt har han ikke behov for amning på dette tidspunkt, men han kan godt have behov for trygheden.

Tobias skal lære at falde i søvn uden brystet i munden om formiddagen og eftermiddag. De fleste børn har behov for brystet ved aftenputningen og det indgår som en del af putteritualet. I stedet for at amme om dagen, må du prøve at tilbyde ham lidt mælk af en kop, putte ham i barnevogn og køre en tur. Stille og roligt få skabt et andet putteritual for ham. Med den alder han har, kan det være en fordel, at trille en tur i barnevognen, hvor han starter med at sidde og kigge sig omkring. Ved at følge med i verden, så glemmer han 'brystet' og vil blive naturligt træt af alle de indtryk han får - når du kan se at han er ved at være putteklar, så lægger du ham ned og så lærer han sig at sove uden brystet.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Jeg foreslår at det er formiddags og eftermiddagsamningen du forsøger at fjerne først.

Håber ovenstående hjælper dig lidt videre:o) Rigtig meget held og lykke fortsat.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex

Tilstoppet tårekanal

Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.

Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.

Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce