Brev:
Spisning ved sovetid og om natten

Hej Helen
Ja så er jeg her igen, og igen ang. sovevaner.
Min søn Noah er nu fem måneder, og jeg har et par spørgsmål ang. hans sove- og spisevaner.
Lige nu er situationen den, at Noah bliver lagt til at sove kl. 19 om aften. Han bliver skiftet, så får han en flaske siddende inden ved siden af sengen, og så bliver han lagt. Og så sidder en af os ved hans side indtil han sover. Vi siger ikke noget til ham, men sørger for, at han får sin sut, får dynen svøbt lidt stramt omkring sig hele tiden m.m. Han sparker nemlig dynen af sig selv hele tiden, og det er lidt en ond cirkel for ham, for når han kan bevæge arme og ben, så ligger han og giver den fuld gas med kroppen og så kan han ikke sove – derfor svøber vi dynen lidt stramt om ham. Når han så falder i søvn, hvilket typisk tager 10-15 min, så vågner han hver 3. time for at få mad – her får han også flaske og spiser alt mellem 50 og 200 ...
... ml. mme.
Mine spørgsmål er:
1. Der er nogen, der mener, at det er en dårlig vane at give børn flaske i forbindelse med natlægningen, da barnet så skulle vende sig til kun at kunne sove ved at få en flaske – hvordan forholder du dig til det?
2. Hvis du synes det er ok at give flaske, hvornår holder man så egentlig op med det, og forventer at barnet kun lever af normal mad – jeg ved der er mange måneder til, men har bare spekuleret på det.
3. Hvornår kan man generelt sige, at barnet ikke behøver sin flaske mere af ernæringsmæssige årsager om natten? Jeg har læst, at man kan begynde at give barnet vand i flaske om natten for, at det kan lære at sove igennem, men hvornår skal jeg begynde på det – og er det også din erfaring at vand i flasken er en god metode til at få dem til at sove igennem?
Håber du igen, som altid, kan hjælpe mig med lidt afklaring.
Med venlig hilsen
Nathalie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




