Brev:
Gravid og panikangst

Hej
Jeg er gravid i uge 9 med mit tredje barn. Sidste år var jeg sygemeldt i 4 måneder pga. stress, og jeg har stadig følger efter denne stresstilstand. Jeg får dagligt panikangst anfald, som resulterer i høj puls og hjertebanken - nogle gange trykken for brystet. Nogle gange kan jeg selv se årsagen til at jeg får den høje puls, og andre gange kan jeg ikke finde en forklaring. Jeg føler ikke at jeg er angst i den forstand at jeg er bange for et eller andet, men jeg tror det kommer af diverse bekymringer - især afledt af stress perioden, hvor jeg ikke har den store tro på mig selv mv.
Nu har jeg så fået en ekstra bekymring med denne graviditet, for nu er ...
... jeg bange for om disse angstanfald kan skade mit barn. Jeg har læst at ekstremt stress kan være skadeligt for fostret. Jeg er 34 år, og overvejer kraftigt om jeg skal få alt tjekket hos det ufødte barn - moderkage biopsi eller fostervandsprøve, eller hvad man ellers kan tilbyde.
Jeg er ikke i medicinsk behandling, og ønsker det heller ikke. Men overvejer at genoptage psykolog behandling. Har du nogle erfaringer med dette område, eller kan du henvise til nogen som har.
Jeg skal dog lige nævne , at jeg har 2 raske børn på 6 og 10 år, og havde ikke de her problemer under de tidligere graviditeter.
Jeg ser frem til et svar fra dig.
Med venlig hilsen
Gitte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt

