Annonce

Annonce

Svar: Snart 11 måneder og vil ikke spise


19. december 2006

Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære frustrerede forældre

Det lyder sandsynligt at tandfrembrud kan spille ind på jeres søns appetit. Derudover tænker jeg at han jo har en alder nu, hvor han er udmærket klar over at han ved at lukke munden sammen og skubbe tallerkenen væk bliver centrum for middagsbordet - og hvem vil ikke gerne være det:o)

Han spiser tilsyneladende okay i løbet af dagen og derfor tror jeg at I skal prøve at tage det lidt roligt. Han skal nok få hvad han har behov for, hvis bare I tilbyder ham lidt godt og varieret i løbet af dagen. At appetitten så ikke er så stor i øjeblikket om aftenen, det er okay. Prøv ikke at fokusere på det, lav maden som I spiser klar og server lidt for ham. Glider der noget ned, så er det godt ...


Annonce

... og gør der ikke, så er det okay. Jo mindre fokus jo bedre.

Det er fint at han får ca 400ml mme dagligt for at få sit jernbehov dækket, men mere bør han ikke få. Når han er 1 år kan I forsøge at skifte flasken ud med en kop varm mælk, når han skal sove. Til at begynde med at kan I forsøge med en kop mælk om dagen, og således vil natflasken være det sidste i fjerner.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Det vil være fint med letmælk i kop fra 1 år.

At hans afføringsmønster ændrer sig er helt normalt. Han spiser jo mere eller mindre familiemad nu og hans tarmsystem optager også maden på en anden måde end tidligere. Sørg for at han får godt med vand også, så han ikke får hård mave pga væskemangel.

Fortsat held og lykke og rigtig glædelig jul:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit uddybende svar..... Der er lige pludselig en masse ting der hænger bedre sammen for mig.

Tak fra Anja, med mindre ondt i brysterne


Annonce