Brev:
Tynd mave hos baby og hårtab hos mor

Hej Helen
Tak for sidste råd ang. grød og mos - og du havde ret - der skulle forandring til - nu spiser han lystigt igen.
Nu har vi bare et andet problem - han har så ufattelig tynd mave, det bogstavlig talt skummer ud af ham mange gange i løbet af dagen. Han er ikke påvirket af det ellers med ondt, feber eller andet, men det er så synd og medfører rød, rød numse!..Hvad gør jeg?
.....Normalt må de jo så ikke få mælk og fedtstof, men ristet brød og revet æble - men det er jo lidt svært, når jeg ammer og han kun lige er blevet habil i grød og mos.
Han bliver ammet ca. 5 gange dagligt og får risgrød (købe) til ...
... frokost og hjemmelavet grøntsagsmos til middag + en flaske at sove på med allomin 2.
Har du nogen gode tip til maven i den alder?
Det andet jeg lige ville høre dig om er - er det normalt at tabe rigtig, rigtig meget hår efter fødsel og under amning?
....Husker det ikke fra mit første barn. Jeg taber simpelthen SÅ meget hår, heldigvis har jeg meget af det, så jeg er ikke blevet helt skaldet endnu - men kan se det er tyndet godt ud nogle steder. Er lidt urolig for situationen og er temmelig træt af hår det lægger alle vegne.
Hvad gør jeg?............
Glæder mig som altid til at høre fra dig.
Med venlig hilsen
Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





